Ekonomika

Válka žene vzhůru ceny obilovin. Zdražují proto zemědělci i pekárny

Kvůli válce na Ukrajině výrazně rostou ceny obilovin. Například pšenice za posledních několik dní zdražila o třetinu. Reagují na to jak zemědělci, kterým se prodražuje výkrm zvířat, tak pekárny, které zvyšují ceny výrobků. A to i kvůli dražším energiím nebo pohonným hmotám.

V řádech desítek až stovek procent roste cena vstupů, jako jsou energie, pohonné hmoty, krmiva nebo minerální hnojiva, a to působí zemědělcům významné problémy. Všichni se prý tak musíme připravit na zdražování, ale i nedostatek některých potravin.

Slunečnicový olej

Rusko a Ukrajina dohromady produkovaly 95 % světové produkce slunečnic a žádná ze zemí Evropské Unie je teď podle zemědělců není schopná nahradit. "Evropská Unie se postupně zbavovala pěstování slunečnice, tuto výrobu přesunula do Ruska a na Ukrajinu a nyní panují velké obavy, že ta slunečnice se sem na podzim tohoto roku nedostane," uvedl Martin Wolf ze Svazu pěstitelů a zpracovatelů.

Související obsah

​"Není jednoduché sehnat dostatek osiva teď na jaře a slunečnici zasít v dostatečném množství. Evropská Unie není schopna kompenzovat výpadek," dodal.

Obiloviny

Rusko a Ukrajina před válkou zajišťovaly třetinu celosvětového vývozu pšenice. Sama Ukrajina je pátým největším světovým vývozcem pšenice. "Těch ploch na navýšení pěstování obilovin tady je dost, to znamená, že je potřeba, aby někdo opravdu řekl, že ti zemědělci se mají na to soustředit alespoň v tomto roce. Myslím si, že by to hodně pomohlo, aby tyto komodity byly dostupné na našem trhu," vyjádřil se Jiří Teplý z Agrární komory.

Česká republika je v pěstování obilovin sice zatím soběstačná, výpadek dodávek do ostatních zemí se prý ale významně podepíše na cenách výrobků u nás.

Související obsah

​"Ceny pšenice a vůbec obilovin na komoditních burzách výrazně stoupají, v podstatě jsou téměř na trojnásobku původního stavu. To samozřejmě znamená, že se to musí propsat i do cen pekárenského zboží, a tím pádem i do konečných cen potravin," vysvětlil agrární analytik Petr Havel.

"Základní pečivo je z pšeničné mouky, takže budeme muset zdražit znovu v tomhle roce. Bude to zhruba o patnáct procent, možná dvacet," sdělil televizi Nova majitel pekáren Kabát Richard Kabát.

Válka na Ukrajině také úplně zastavila vývoz polských jablek na východ. Na trhu se tak kvůli tomu dál zvýšil přebytek polských jablek za nízké ceny, čímž trpí i čeští pěstitelé.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz