Česká Evropa

Nebudeme závislí na Gazpromu. První země v EU přestala brát plyn z Ruska

Nebudeme závislí na Gazpromu. První země v EU přestala brát plyn z Ruska
Plyn z Ruska Zdroj: TV Nova

První zemí Evropské unie, která ukončila odběr zemního plynu z Ruska, je Litva. Pobaltský stát v sobotu zcela uzavřel plynovody vedoucí z ruského území. Důvodem je snaha Litvy zbavit se závislosti na energetických zdrojích z Ruska.

Litva se stala první zemí Evropské unie, která se plně odstřihla od dodávek ruského plynu. Od 2. dubna tak ukončila své spojení s ruskou ropnou společností Gazprom, která Evropě zemní plyn dodává.

Plyn nyní bude získávat z jiných zdrojů. Podle portálu MarketScreener bude poptávka po plynu v Litvě naplňována z terminálu v přístavním městě Klajpeda na západě země. Tam budou každý měsíc přiváženy tři obří dodávky zkapalněného plynu, které mají pokrýt spotřebu přibližně 2,7 milionu Litevců. Odkud plyn doveze, zatím Litva nezveřejnila.

Související obsah

Důvodem, proč se Litva uchýlila k takto radikálnímu kroku, je snaha o energetickou nezávislost. "Jsme první zemí v EU mezi odběrateli Gazpromu, která si zajistila nezávislost na ruských dodávkách plynu," uvedl litevský ministr energetiky Dainius Kreivys.

Litva patří v Evropské unii mezi nejvýraznější podporovatele Ukrajiny. "Evropa musí přestat nakupovat ruský plyn a ropu, protože kremelský režim tyto peníze používá k financování destrukce ukrajinských měst a útoků na mírumilovné civilisty," řekl ve čtvrtek podle portálu National Post litevský prezident Gitanas Nauseda.

Související obsah

Pobaltský stát se na odtržení od ruského plynu chystal dlouhodobě. "Před lety jsme učinili rozhodnutí, která nám nyní umožnila zpřetrhat energetické vazby s agresorem," napsal na twitteru prezident Nauseda. Dodal také, že doufá, že Litva bude pro ostatní země EU příkladem, který bude Unie následovat.

V současnosti skrze Litvu z Ruska funguje pouze jediná trasa pro zemní plyn. Rusko totiž přes Litvu zásobuje plynem i svou enklávu v Kaliningradu. Tyto dodávky plynu ale fungují v jiném režimu, který zajišťuje, že je Litva nemůže využívat.

Radikální rozhodnutí Litvy kontrastuje s přístupem jiných zemí Evropské unie. Tam je v tuto chvíli horkým tématem ruský požadavek na placení dodávek v rublech. Evropská unie však tento požadavek odmítá a hodlá Rusku nadále platit v eurech.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz