Zahraničí

Rusko tlačí Západ ke zdi energiemi. První z plynovodů výrazně snížil dodávky

Západní země dál odmítají platit za ruský plyn v rublech. Do Německa plynovodem Jamal v pátek ráno zemní plyn prakticky přestal proudit. Vladimir Putin zřejmě utáhl kohoutky poté, co ve čtvrtek podepsal dekret o tom, že Západ musí za plyn platit pouze v rublech, jinak nic nedostane. Kreml tím chce pomoci ruské ekonomice i tamní měně.

Putin se rozhodl přitlačit Západ ke zdi tím posledním, co mu zbylo, a to jsou energie. Odběratelé plynu si nyní musí u ruské banky Gazprombank otevřít dva účty. Na jeden z nich převede platbu v eurech nebo dolarech. Ruská banka potom za tyto peníze nakoupí rubly a uloží je na rublový účet klienta. A z něj se pak provede platba ruské plynárenské společnosti.

"Pokud tyto platby nebudou provedeny, budeme to považovat za nesplnění závazků kupců, a to se všemi z toho vyplývajícími důsledky. Nechystáme se dělat charitu. Všechny stávající smlouvy budou ukončeny," oznámil prezident Vladimir Putin.

Související obsah

"Pokud platíme v rublech, tak potom na sebe částečně bereme dopady ty sankcí, které na ně uvalujeme. Jestli Evropa uvalí další sankce, které oslabí rubl, tak oslabí i evropské firmy, které musí mít rubly, aby nakoupily plyn. Tím se Evropa střelí do nohy," vysvětlil rizika nakupování v rublech ekonom Lukáš Kovanda.

Podobný případ se stal během ropné krize v 70. letech ve Spojených státech, které donutily Saudskou Arábii, aby jim platila za ropu v dolarech.

"Pro ekonomickou velmoc je vždycky lákavé, když přinutí ostatní země platit v jejich měně. Já jsem skeptický, že se to Rusku může podařit, protože Spojené státy byly v 70. letech byly skutečně vůdčí ekonomikou. Rusko v takovém postavení není," sdělil Kovanda.

Do Česka proudí plyn dvěma cestami. Ze severu z Německa, kam teče z Ruska a z jihu přes Slovensko a Ukrajinu opět z Ruska. Česko nekupuje plyn přímo z Ruska, ale přes obchodníky na burzách. Problém s rublem se nás tedy přímo netýká, uzavření kohoutků by nás ale zasáhlo.

Ruský plyn pokrývá spotřebu v Evropě asi ze 40 procent. Nejvíce závislé je na něm Česko a Lotyšsko. Spotřebu Německa pokrývá z 65 procent. V pátek ráno se přívod plynu druhou hlavní trasou, plynovodem Jamal přes Bělorusko, zastavil. Průtoky přes Nord Stream 1 přes Baltské moře a přes Ukrajinu na Slovensko ale zůstaly stabilní.

Související obsah

"My se vůbec nepouštíme do nějakých her Vladimíra Putina. Německo jedná o tom, aby se změnila struktura dodavatelů. Chceme plyn odebírat i od jiných zemí," komentovala ruská opatření zvláštní zástupkyně spolkové vlády ve Výboru ministrů Evropské rady Anna Lührmannová.

Ruská plynárenská společnost Gazprom v pátek oznámila, že se stahuje z Německa. Evropa zatím deklaruje, že bude dál za ruský plyn platit v eurech.

Jak se Evropská unie staví k situaci s plynem? Podívejte se na reportáž TV Nova:

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz