Domácí

Co dělat, když Rusko stopne plyn? 5 tipů, jak se na to připravit už teď

Co dělat, když Rusko stopne plyn? 5 tipů, jak se na to připravit už teď
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Evropští lídři usilovně pracují na tom, jak nahradit plyn z Ruska. Momentálně totiž 40 % plynu, který Evropa využívá, pochází právě odtud. Rusko však hrozí, že plyn přestane do Evropy dodávat. Nevíte si rady s tím, jak budete v takovém případě topit nebo vařit? Redakce TN.cz pro vás připravila několik tipů.

Kvůli uvalení sankcí hrozí Rusko Evropě tím, že jí přestane dodávat plyn. Jak se jednotlivé evropské státy zachovají v případě, že Rusko tuto výhrůžku skutečně naplní, zatím není jasné. Existuje několik variant.

Ve scénáři je například přechod ze zemního plynu na bioplyn nebo dodávky plynu ze Spojených států. Můžeme ale očekávat, že ať se tento problém bude řešit jakkoliv, budeme se muset na nějaký čas uskromnit. Alespoň co se plynu týče.

 "V oblasti ropy máme v tuto chvíli zásoby na více než 90 dnů, u plynu jsou přibližně na jeden měsíc. Dobrou zprávou je, že se nám blíží ke konci topná sezona," napsal ve čtvrtek ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) na svůj twitter.

Související obsah

A jak se připravit na případný nedostatek plynu? Možností je několik.

Změna zdroje energie

Pokud máte doma kotel na plyn, je jednou z možností jeho výměna. Místo plynu pak můžete topit třeba peletami nebo si pořídit tepelné čerpadlo. Výměna je však finančně i časově náročná. Nejlevnější kotel na pelety vyjde zhruba na 25 tisíc korun, cena se může ale vyšplhat až na 230 tisíc.

Nevýhodou peletového kotle je, že je oproti plynovému větší a více místa budete potřebovat i na skladování pelet. Tepelné čerpadlo pořídíte v průměru za 100 tisíc korun. V obou případech však budete muset hradit montáž. Výměna zdroje navíc bude časově náročná.

Tepelná izolace

Zkontrolujte si, v jakém stavu je tepelná izolace vašeho domu. Pokud není dům správně tepelně zaizolován, může z něj unikat značné množství tepla. Této zbytečně vysoké spotřebě můžete předejít právě pravidelnými kontrolami. Pokud však náhle zjistíte, že potřebujete dům kvalitněji zaizolovat, musíte se opět připravit na to, že to pravděpodobně nebude záležitost, kterou by šlo vyřídit za týden.

Související obsah

Kupte si přímotop

Nejrychlejším řešením je koupě přímotopu. Toto malé topení do zásuvky pořídíte za pár stovek ve většině prodejen s elektronikou. Vytopit místnost navíc zvládne poměrně rychle. Jeho nevýhodou je však poměrně vysoká spotřeba elektřiny. Hodina provozu vyjde zhruba na 12 korun. Navíc pokud by Češi začali používat přímotopy ve velkém, mohla by Česká republika čelit problému s příkonem energie.

Přenosný elektrický sporák

Vaříte-li na plynovém sporáku, můžete jej poměrně rychle vyměnit za vařič do zásuvky. Trh nabízí široký výběr sporáků, které lze zakoupit do dvou tisíc korun. Je to ideální řešení, zejména pokud by byla dodávka plynu brzy opět obnovena.

Související obsah

Vyhřívací deky na vzestupu!

Zejména ti, kteří bydlí sami, jistě ocení elektrické deky, které stojí do jednoho tisíce korun. Jejich spotřeba je malá, pokud se však do deky zabalíte při sledování televize, zahřeje vás bohatě během pár minut. Když si ji navíc zapnete na malý výkon, můžete na ní i spát.

Peřina zajistí, že nebude teplo unikat, a vy se tak vyspíte v teple, i když budete mít celou noc vypnuté topení. V takovém případě je ale potřeba mít elektrickou deku zapnutou skutečně na malý výkon. Deka je totiž natolik účinná, že při vyšších výkonech hrozí popáleniny.

EU chce naplnit všechny evropské zásobníky plynu na 90 %. Podívejte se na reportáž:

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz