Ekonomika

Ekonom Niedermayer: Evropu nemůže nikdo vydírat energiemi

Platit za plyn pouze v rublech. To je podmínka ruského prezidenta Vladimira Putina. Tímto krokem chce pomoci ruské ekonomice a také měně. V on-line vysílání TN LIVE o tom s moderátorkou Michaelou Indrákovou mluvil europoslanec a ekonom Luděk Niedermayer (TOP 09).

Europoslanec Luděk Niedermayer je přesvědčen, že se Unie s Ruskem na placení v rublech neshodne. "Politicky to vypadá, že v případě plynu je to nepřijatelné, že na tom jednota nevznikne. Myslím si, že by bylo jednodušší se dohodnout na zastavení dodávek ropy. Nahradit ropu by bylo mnohem jednodušší než nahrazení plynu," uvedl.

"Znamenalo by to, že příští zimu bychom měli zřejmě o něco méně dodávek, které by se v žádném případě nedotkly občanů. Můj názor je, že bychom s těmi dodávkami energetických surovin měli něco udělat. Když už je úplně nezastavíme, tak musíme aspoň výrazným způsobem omezit, kolik peněz do Ruska směřuje," myslí si Niedermayer.

Související obsah

Jediná správná cesta je podle něj neustupovat. "Doufám, že ta Evropa se dohodne na tom, že není možné, aby Rusko ani jakýkoliv jiný dodavatel měl tak velký podíl na těch dodávkách, aby nás mohl politicky vydírat. To se musí absolutně změnit," řekl europoslanec.

Současná krize podle něj také ukazuje stále větší důležitost využívání obnovitelných zdrojů. "Cesta k zajištění co nejlevnější a bezpečné dostupné energie vede právě přes ty obnovitelné zdroje," myslí si Niedermayer.

Související obsah

Je také přesvědčen, že kroky Vladimira Putina směřují k tomu, aby udělal z Ruska další Severní Koreu. "Tentokrát Severní Koreu vyzbrojenou velkým arzenálem jaderných zbraní. Neměli bychom to podcenit. Ale myslím si, že nalezení toho vyváženého a do určité míry pragmatického vztahu k Rusku v dalších letech bude strašně složité," obává se Niedermayer.

Na celý rozhovor se můžete podívat zde:

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz