Česká Evropa

Europoslanci jednají o energetice. Chtějí zvládnout rostoucí ceny

Evropský parlament řeší, jaká budoucnost čeká emisní povolenky. Podle ekonomů mají europoslanci ve svých rukách nástroj, kterým mohou ceny energií udržet na uzdě. Předmětem diskuse je totiž to, kolik povolenek půjde do takzvané rezervy. Pokud se tento počet zvýší, poznáme to i v našich peněženkách.

Rezerva tržní stability místo, kam putují emisní povolenky, které se nevydraží. Evropský parlament má rozhodnout, zda počet povolenek v rezervě nezvýšit. Podle ekonomů by ale takový krok ještě vyšrouboval ceny energií nahoru.

Jedna emisní povolenka opravňuje držitele k vypuštění jedné tuny oxidu uhličitého do ovzduší. Evropská unie jejich počet každý rok snižuje. Jenže počet i cena se promítají do koncové ceny energií a podle kritiků můžou právě povolenky za současný růst.

Související obsah

"Kdybychom odebrali povolenky z trhu do rezervního systému, tak tím bychom vytvořili ještě větší tlak na růst ceny povolenek, a to by samozřejmě komplikovalo výrobu energií," vysvětlil hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Čeští europoslanci návrh podpořit nechtějí. Podle nich totiž mimo jiné nepočítá s dopady války na Ukrajině. "My tento týden budeme řešit, zdali zvýšit počet povolenek v rezervě z 12 procent na 24. Já jsem rozhodně proti," zdůvodnil europoslanec Ondřej Knotek (ANO).

"Já se přiznám, že nevidím moc pozitivně úvahy na téma: "Kdo by měl dostat jakou výjimku", protože si ji vyloboval a podobně. Já si myslím, že všem by se mělo měřit stejně," uvedl další český europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti).

Související obsah

Hlavním tématem plenárního zasedání je ale opět válka na Ukrajině. Poslanci se chtějí dohodnout, jak lépe a účinněji ochraňovat ženy a děti prchající z Ukrajiny do unijních států. Důsledky války by rádi také viděli jako jednu z priorit rozpočtu sedmadvacítky pro rok 2023. Další priority, o kterých se mluví, jsou ochrana klimatu, zdraví nebo podpora mládeže.

Plenární zasedání Evropského parlamentu končí ve Štrasburku ve čtvrtek. Zhodnotit by na něm představitelé Unie měli také výsledky nedávného summitu Evropské rady a summitu EU s Čínou.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz