Česká Evropa

Rakušan: Za europoslancem Polčákem stojím, v kauze Vrbětice nic neukradl

Rakušan: Za europoslancem Polčákem stojím, v kauze Vrbětice nic neukradl
Vít Rakušan Zdroj: TV Nova

"Hnutí STAN čeká velká generační obměna," řekl v pondělní Snídani s Novou šéf hnutí a ministr vnitra Vít Rakušan. Odpověděl také na otázky týkající se počtu uprchlíků z Ukrajiny v Česku a na to, zda můžeme v této souvislosti očekávat zhoršení bezpečnostní situace.

Hnutí STAN řešilo od loňských říjnových voleb už několik kauz, které se točily kolem jeho předních politiků. Předseda Vít Rakušan v pondělní Snídani s Novou přiznal, že je čas na generační obměnu. Ministr si stojí za tím, že politici jeho hnutí nedělají nic špatného, přiznává ale, že mediální obraz strany není momentálně nejlepší.

"Hnutí má mnoho aktivních lidí, kteří třeba ještě v té vysoké politice nebyli anebo se tam dostali teď. A myslím si, že je čas i na nějakou generační obměnu, protože to naše předsednictvo jako takové, tak ty tváře už se tam míhají docela dlouho, stále ty samé," řekl Rakušan.

Související obsah

Největší problém, který teď musí Rakušan řešit, je kauza kolem výše odměny europoslance Stanislava Polčáka za pomoc zasaženým obcím u Vrbětic. Za to měl následně dostat část z odškodného, které stát těmto vesnicím přiznal. Veřejnost kritizovala Polčáka za to, že zneužil situace, když z částky 300 milionů žádá od hnutí STAN 2,5 procenta, tedy skoro 8 milionů. 

"On opravdu nic neukradl, on opravdu právní činnost odvedl velikou. Na druhou stranu prostě ve chvíli, kdy politik musí příliš vysvětlovat to, že nic neprovedl, tak se většinou ukáže, že to, jak ta situace nastala, bylo nešťastné," sdělil Vít Rakušan.

Podle posledních informací nebudou obce zasažené výbuchy ve Vrběticích za služby Stanislava Polčáka a jeho advokátní kanceláře platit nic.

Související obsah

Podle Víta Rakušana šlo spíše o politickou nešikovnost. "Jsou to věci, které mediálně vyzní velmi nešťastně. Vidím náš poslanecký klub, který reprezentuje 33 velmi úspěšných regionálních politiků. Vidím čtyři ministry, kteří ve vládě dělají, co mohou, a to mediálně vidět není. Neříkám, že neprávem, ale věci, na které se upozorní, jsou vidět výrazně," uvedl Rakušan.

O tom, zda strana svolá mimořádný sněm, se bude podle Rakušanových slov ještě diskutovat.

Související obsah

Ministr Rakušan se dotkl také otázky uprchlíků z Ukrajiny. "Dočasnou ochranu, tedy jakési vízum, už jsme v této chvíli udělili 236 285 lidem. Chtěl bych ale vysvětlit, že těch lidí tady bude více, někde kolem 300 tisíc, ale 236 tisíc z nich máme registrovaných. Jsme tedy rekordní i ve středoevropském prostoru," upřesnil Rakušan.

V souvislosti s množstvím uprchlíků, kteří do Česka přichází, se nabízí otázka, zda se nezhorší bezpečnostní situace. Podle Rakušana není výrazné zhoršení pravděpodobné. Jedním z klíčových faktorů je podle něj to, že díky registraci běženců úřady vědí, kdo a odkud do Česka přišel.

Související obsah

Další velmi důležitou věcí je podle něj to, že 48 % příchozích jsou děti a další značné procento tvoří jejich matky. Drtivá většina z nich chce navíc pracovat.

"Člověk by lhal, kdyby tvrdil, že když přijde 300 tisíc lidí, nebude mezi nimi nikdo, kdo se nebude chovat dobře. To statisticky ani nejde. Ale pokud je z dospělé populace 80 % žen a z celkové příchozí populace téměř 50 % dětí, tak si skutečně nemyslím, že je tu nějaké zásadní riziko," dodal Rakušan.

Vít Rakušan hájí Stanislava Polčáka. Jde spíš o politickou nešikovnost, řekl. Na celý rozhovor se můžete podívat zde: 

niká, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz