Zahraničí

Zuří tam válka i covid. Prymula vysvětlil, jak teď Ukrajina bojuje s pandemií

Ukrajinu přes měsíc drtí ruská invaze, ze země ale po vpádu vojsk Vladimira Putina nezmizel ani covid. Protikoronavirová opatření musela jít stranou, řekl pro TN.cz epidemiolog Roman Prymula, který je zároveň expertem na vojenské lékařství. Péče o nemocné je podle něj na Ukrajině dramaticky omezená a hrozí, že na covid se začne častěji umírat. Nikdo to ale prý nezaznamená. Přestalo se i testovat a proočkovanost je nízká.

Dva roky covidu, a k tomu od konce února i válka. Efektivní boj s pandemií je teď na Ukrajině podle Prymuly nemožný.

"Prioritou je bezpečnost, ta se podle klasické Maslowovy pyramidy dostává na první místo a člověk všechno ostatní podvědomě potlačuje. Opatření, která se klasicky dělala, včetně testování, jsou tam samozřejmě pryč," vysvětlil.

Poslední data o nových případech má Ukrajina z 24. února, kdy do země vtrhla ruská armáda. Tehdy přibylo 27 538 nakažených, začátkem měsíce se čísla šplhala dokonce ke 40 tisícům. Testování už ale nefunguje a nikdo neví, jaká epidemická situace na Ukrajině panuje. "To, co se tam v tuto chvíli děje, samozřejmě neumožňuje validně sledovat vůbec nemocnost ani v těžkých případech. Ti lidé se nedostávají k péči, která je dramaticky omezená. Může docházet k tomu, že tam bude vyšší počet zemřelých a v tom válečném konfliktu to nebude nijak monitorováno," pokračoval Prymula.

Související obsah

"Na druhou stranu ti lidé nejsou nějak v těsném kontaktu s výjimkou různých krytů, kam se dostávají, tam samozřejmě to riziko potenciálního šíření je poměrně velké," podotkl.

Do protiepidemických karet nehraje Ukrajině ani nízká proočkovanost. Dvě dávky tam dostalo 34,3 procenta obyvatel, posilovací dávku jen 1,7 procenta. Alespoň jednu dávku pak má 35,7 procenta lidí. Oproti tomu v Česku je plně naočkovaných 64,1 procenta obyvatel, posilovací dávku jich má 38,4 procenta.

Covid neřeší ani armáda

"Když se podíváme na situaci u nás, tady teď žádná opatření s výjimkou těch doznívajících prakticky už nejsou, a přesto nedochází k nárůstu. Je to podle mého názoru tím, že jsme jednak více očkovaní než ta Ukrajina, a také zde proběhly dvě masivní vlny, takže jsme se s tou nákazou setkali. Na Ukrajině už v té době předcházející není vidět nějaká dramatická, těžká nemocnost v tom slova smyslu, že by tam byly nějaké vyšší počty úmrtí nebo těžkých průběhů," popsal epidemiolog.

Související obsah

Armáda má podle Prymuly hygienicko-epidemiologickou službu na vysoké úrovni. "V souvislosti s rozmisťováním vojsk v terénu hrozí to, že tam může být zavlečena infekční choroba. Třeba střevní problémy mohou jednotku úplně zneschopnit. Když tam jsou opravdu vážná, prudká průjmová onemocnění, jednotka není schopná boje, a proto se na to klade poměrně velký důraz," uvedl.

Na covid se ale mezi ukrajinskými vojáky prý zřetel příliš nebere. "Ten by tam asi nikdy nebyl v rozsahu, který by dramatickým způsobem tu jednotku zdecimoval co do bojeschopnosti, pokud tady hovoříme o omikronu. Tam ty případy jsou méně závažné a méně četné. Nedomnívám se, že by tam v tuto chvíli covid nějakým způsobem vůbec sledovali," uzavřel Prymula.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz