Zahraničí

V Evropě stahují některé šarže Kinder vajíček. Kvůli obavám ze salmonely

V Evropě stahují některé šarže Kinder vajíček. Kvůli obavám ze salmonely
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Společnost Ferrero stahuje z některých evropských trhů včetně Německa vybrané šarže čokoládových vajec Kinder Surprise kvůli obavám, že mohou souviset s propuknutím salmonelózy. Tou onemocnělo už nejméně 57 lidí, převážně dětí. Podle mluvčího Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) v tuto chvíli neexistují indicie, že by některá z potenciálně nebezpečných šarží byla i v Česku, to tvrdí i výrobce vajíček. Některé případy ale inspektoři z preventivních důvodů prověřují.

Britská agentura Food Standard Agency (FSA) potvrdila stažení některých produktů Kinder. Konkrétně má jít o vybrané šarže čokoládových vajec Kinder Surprise 20g a Kinder Surprise 20g v balení po třech kusech s datem minimální trvanlivosti mezi 11. červencem 2022 a 7. říjnem 2022, které jsou vyráběny v Belgii.

Oznámení přišlo poté, co zhruba 57 lidí onemocnělo salmonelózou. Více než tři čtvrtiny pacientů tvořily děti ve věku pěti let nebo mladší, informoval britský Mirror. Na možnou souvislost mezi salmonelou a čokoládou Kinder Surprise upozornila také Agentura pro zdravotní bezpečnost Spojeného království (UKHSA).

Výrobce čokolády Ferrero doporučil lidem, aby zmiňované produkty nejedli. Zdůraznil ale, že výrobky stáhl pouze z preventivních důvodů. "Přestože žádný z našich produktů Kinder uvedených na trh nebyl pozitivně testován na salmonelu a neobdrželi jsme žádné stížnosti spotřebitelů, bereme tuto situaci mimořádně vážně, protože péče o spotřebitele je naší nejvyšší prioritou," sdělila TN.cz mluvčí Ferrero Česká Hana Mašková.

Související obsah

​Tina Potterová z FSA přístup společnosti uvítala. "Je opravdu důležité, aby se spotřebitelé řídili radami a vyhnuli se riziku, že onemocní salmonelózou. Víme, že tyto konkrétní produkty jsou oblíbené u malých dětí, zejména s blížícími se Velikonocemi bychom proto chtěli požádat rodiče a opatrovníky dětí, aby zkontrolovali, zda se toto varování netýká produktů, které již mají doma," vyzvala.

V Česku by stahované šarže být neměly

Česká republika obdržela prostřednictvím Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF) pouze obecnou informaci, že se v některých evropských státech tyto případy prošetřují. Stahované šarže se mají vyskytovat ve Spojeném království, Německu a také v Nizozemsku.

"Zatím neexistuje žádná informace, která by indikovala, že by v České republice byly tyto závadné šarže," sdělil TN.cz mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. "Zároveň ale dochází k vyhodnocování případů salmonely v ČR, jestli se náhodou nemohou vztahovat k tomuto sortimentu. Pokud by tato indicie byla, tak bychom odebrali vzorky, abychom zabránili distribuci na území ČR," dodal.

Podobně se vyjádřila i Mašková. "V tuto chvíli se dobrovolné stažení týká pouze šarží výrobku Kinder Surprise, které na českém a slovenském trhu nejsou dostupné," sdělila.

Příznaky způsobené salmonelou lze rozpoznat snadno. Mohou zahrnovat horečku, průjem a křeče v břiše. Většina případů odezní během několika dnů, ale v některých případech mohou být příznaky závažné a vést k hospitalizaci.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz