Domácí

Hackeři z Anonymous vyhrožují Raiffeisenbank. Nic nehrozí, uklidňuje banka

Hackerské hnutí Anonymous vyhrožuje útokem několika nadnárodním společnostem, které i nadále operují v Rusku. Pokud se z něj nestáhnou, donutí je hackeři násilím. Jednou z firem, na něž chtějí členové Anonymous zaútočit, je i bankovní společnost Raiffeisenbank.

Hacktivistické hnutí Anonymous v noci na čtvrtek uveřejnilo na svém twitteru hrozbu. V ní vyzvali firmy, které neukončily své podnikání v Rusku, aby ruské území hned opustily. "Okamžitě zastavte svou činnost v Rusku pokud vám není lhostejný masakr nevinných lidí na Ukrajině. Dochází vám čas," vyhrožovalo Anonymous.

Mezi firmami, kterým hrozí útok hackerů, je pro Česko znepokojivá především Raiffeisenbank. Ta je pátou největší bankou operující v České republice. Dohromady firma provozující banku a stavební spořitelnu obsluhuje na 1,2 milionu klientů, jak uvádí portál Peníze.cz.

Související obsah

Podle mluvčí společnosti Raiffeisenbank Terezy Kaiseršotové se ale není čeho obávat. "Banky v ČR mají špičkové IT odborníky i experty na kybernetickou bezpečnost a patří v tomto ohledu k nejlepším na trhu. I v případě jakéhokoliv kybernetického útoku máme jasně stanovené postupy, jak zaručit bezpečí dat našich klientů," uklidňuje Kaiseršotová.

Pokud by se Anonymous opravdu pokusili o útok na bankovní společnosti, mají k tomu hned několik triků. Prvním z nich jsou takzvané DDoS útoky, tedy zahlcení internetových stránek společnosti. "Tam ale nedokáží způsobit velké škody, pouze znamenají problémy pro klienty," vysvětlil IT expert Miloslav Lujka.

DDoS útoky podle mluvčí Raiffeisenbank tvoří většinu kybernetických útoků, které se v Evropě v poslední době objevují. "Kvůli tomuto náporu není dočasně možné přihlášení dalších uživatelů na webové stránky. Necílí tedy na data klientů, ale na znepřístupnění internetových stránek," sdělila Kaiseršotová.

Dalším způsobem, který je mezi hackery populární, je phishing. Při něm se hackeři vydávají za banku s cílem vylákat z uživatelů přihlašovací údaje k jejich účtům. Jde o útok na koncové uživatele, který sice banku samotnou příliš neohrozí, je však velmi nebezpečný.

Související obsah

Tou třetí a nejvýraznější hrozbou je podle Lujky proniknutí do systémů banky. "Pokud dokáží proniknout do vnitřních systémů banky, povětšinou skrze ošálení IT oddělení, mohou hackeři napáchat skutečné škody. Řeč je například o zveřejnění citlivých informací o klientech banky, tedy jejich přihlašovacích údajů," vysvětlil Lujka.

Lujka ale zároveň dodává, že takové selhání je málo pravděpodobné. Stojí totiž na nepozornosti IT expertů, které banky zaměstnávají. Bez selhání lidského faktoru tedy hackeři příliš mnoho šancí na proniknutí do vnitřních programů nemají. Banky jsou navíc velmi dobře zabezpečené, mnohem snadnější cíl představují například úřady nebo nemocnice.

Související obsah

Skutečnou škodu pro banky ale nepředstavuje samotný útok. "Hra hackerů je primárně psychologická. Pro banku je nejhorší, když lidé ztratí důvěru a začnou hromadně vybírat peníze," vysvětlil Lujka. Podle něj totiž Anonymous používají svoji reputaci více, než své schopnosti, aby firmy připravili o klienty.

Raiffeisenbank ale není jedinou firmou, které Anonymous vyhrožuje. Ve středeční hrozbě se objevili například výrobci počítačů Acer, Asus a Lenovo nebo farmaceutická společnost AstraZeneca. Ušetřena nemá být ani další bankovní společnost, francouzská Société Générale, která v Česku provozuje Komerční banku.

Hnutí Anonymous už zasáhlo ruskou televizi, kde vysílalo záběry z Ukrajiny:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz