Domácí

Buča je válečný zločin, shodli se poslanci. Chtějí vznik mezinárodního tribunálu

Poslanecká sněmovna jednohlasně označila chování Ruska a vraždění civilistů na Ukrajině za válečné zločiny. Česko se proto bude zasazovat o to, aby viníci stanuli před mezinárodním soudním tribunálem, který bude pachatele těchto činů soudit.

Na začátku úterního jednání Sněmovny poslanci projednávali nejnovější vývoj války na Ukrajině. Ruské vraždění civilistů ve městě Buča označili za válečný zločin. "Masové popravy, brutální mučení, znásilňování a týrání neozbrojených civilistů. Jasným záměrem ruské armády bylo pozabíjet co nejvíce civilistů," prohlásil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Poslanci se shodli na tom, že by měl vzniknout mezinárodní tribunál, který by masakr vyšetřil. "Budu pro to hlasovat, jenom mě mrzí, že i z takového usnesení, které by mělo spojovat, koalice dělá politiku, protože naší předsedkyni to poslali 20 minut před zahájením," postěžoval si poslanec z hnutí ANO Patrik Nacher.

Související obsah

​Schválením tohoto usnesení dojde k posílení mandátu vlády České republiky v dalších jednáních s ostatními spojenci. "Dává vládě možnost tvrdě postupovat, iniciovat vyšetření válečných zločinů a podporovat tvrdší ekonomické sankce," vysvětlil místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL), který vyzývá k dalším protiruským sankcím.

"Všechny ruské banky vypnout od systému SWIFT, zabránit vývozu technologií a věcí dvojího užití a současně prověřovat všechny peníze, za které zde rusové kupovali své nemovitosti," navrhuje. Česko bude podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) i nadále Ukrajině pomáhat také vojenskou technikou.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz