Zajímavosti

Svět v pohybu. Vědci ukázali 4 možnosti, jak budou kontinenty vypadat za miliony let

Svět v pohybu. Vědci ukázali 4 možnosti, jak budou kontinenty vypadat za miliony let
Superkontinent Aurika | Zdroj: Mattias Green / Hannah Sophia Davies / Joao C Duarte / The Conversation

Planeta Země se neustále mění, totéž platí i pro její kontinenty. Uspořádání nebylo vždy takové, jak ho známe dnes, a za miliony let bude opět úplně jiné. Geologové, kteří tyto změny pozorují, předpovídají, jak bude Země vypadat za zhruba 200 až 250 milionů let. Ve hře jsou podle nich čtyři možné scénáře.

Představit si pohyb kontinentů není pro člověka snadné. Obrovská pevnina, na které žijeme a po které chodíme, se zdá být zcela neměnná a nehybná. Pro planetu Zemi jsou ale kontinenty jako listy plující po rybníku. A podle geologů ty listy směřují k sobě.

Na práci týmu profesora z Lisabonské univerzity Joãa Duarta upozornil web BBC. Podle něj svět směřuje k dalšímu superkontinentu. V minulosti tu byla například Pangea, která spojovala všechny dnešní světadíly do jednoho. V historii Země přitom nebyla prvním ani posledním superkontinentem. Podle geologů se totiž spojují a rozpadají v cyklech.

Související obsah

​Jak bude vypadat superkontinent, který tu bude za zhruba 200 až 250 milionů let? Duarte a jeho kolegové tvrdí, že před námi leží čtyři různé scénáře.

Aurika

Uzavření Atlantiku a postupně i Tichého oceánu by vedlo k vytvoření superkontinentu Aurika. Duarte jej takto pojmenoval proto, že ve středu se nachází bývalá Amerika a Austrálie. Na okrajích bychom nalezli bývalou Čínu, Indii, Eurasii a Afriku.

Související obsah

Novopangea

Pokud by pokračoval současný stav, tj. Atlantik by zůstal otevřený a Pacifik se postupně uzavřel, vznikl by superkontinent Novopangea. "Je nejjednodušší a nejpravděpodobnější na základě toho, co aktuálně víme," říká geoložka z Lisabonské univerzity Hannah Daviesová.

Amasia

V budoucnu ale může dojít ke geologickým událostem, které mohou vést k úplně jinému uspořádání. Jedním z příkladů je uzavření Severního ledového oceánu, zatímco Atlantik a Pacifik zůstanou otevřené. Tím se změní dominantní orientace roztahování tektonických desek. Kontinenty se posunou na sever a všechny, až na Antarktidu, se uspořádají kolem severního pólu. A tak vznikne superkontinent Amasia, který bude pravděpodobně velice chladný.

Související obsah

Pangea Ultima

Je ale také možné, že roztahování mořského dna v Atlantiku zpomalí. Uprostřed oceánu se totiž nachází obrovský hřbet, který rozděluje dvě tektonické desky a táhne se od Islandu až do Jižního oceánu. Dochází zde k výlevu magmatu a roztahování litosférické desky.

Pokud by toto roztahování zpomalilo nebo se úplně zastavilo a u východního pobřeží Ameriky vznikla nová hranice, zrodil by se superkontinent Pangea Ultima, který by vypadal jako obrovský atol (typ ostrova, který se skládá z kruhovitého korálového útesu).

"Budoucí Země je úplně jiná. Kdybyste byli na oběžné dráze a sledovali Auriku nebo Novopangeu, pravděpodobně byste Zemi nepoznali a mysleli si, že je to jiná planeta, která má podobné barvy," uvedla Daviesová.

TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz