Zahraničí

Podmaní si Evropu až po Lisabon. Putinův spojenec odhalil jeho plány po Ukrajině

Podmaní si Evropu až po Lisabon. Putinův spojenec odhalil jeho plány po Ukrajině
Ruský prezident Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv Zdroj: Profimedia

Impérium od Vladivostoku až po Lisabon. Takový je hlavní cíl Vladimira Putina, k jehož dosažení mu otevírá dveře invaze na Ukrajinu, tvrdí jeho věrný politický spojenec Dmitrij Medveděv. Rovněž vzkázal, že "speciální vojenská operace", jak Rusko válku oficiálně nazývá, má do sousední země přinést mír a zastavit rusofobní nacisty.

Evropa dostala varování z nečekaných míst. Bývalý ruský prezident, s nímž se Vladimir Putin v roce 2008 na jedno volební období v Kremlu kvůli ústavním pravidlům o znovuzvolení vystřídal, odhalil jeho plány po válce na Ukrajině. Upozornil na to portál Daily Mail.

Ruská sféra vlivu by podle Putinova blízkého spojence Dmitrije Medveděva měla sahat až k portugalskému Lisabonu. "Nejdůležitější bude změnit krvavé a falešné mýty, které teď mají Ukrajinci v hlavách. Je to v zájmu budoucích generací, aby žily v míru. A v zájmu příležitosti konečně vybudovat otevřenou Eurasii od Lisabonu po Vladivostok," napsal na svém Telegramu.

Mezi evropskými lídry se v minulosti už několikrát diskutovalo o potenciální zóně volného obchodu, která by sahala od nejzápadnějšího evropského města, tedy Lisabonu, po Vladivostok, nejvýchodnější ruské město, kde končí Transsibiřská magistrála, připomněl deník Express.

Související obsah

Kreml se od konce února zaklíná tím, že "speciální vojenská operace" má z Ukrajiny odstranit nacismus a demilitarizovat ji. "Mnozí Ukrajnci se v posledních 30 letech vášnivě modlili ke Třetí říši," pokračoval Medveděv.

O sympatizantech hitlerovského Německa na Ukrajině hovořil i sám Putin, když invazi spustil. "Musíme ochránit lidi, které Kyjev po osm let šikanuje a páchá na nich genocidu.  A k tomu budeme muset dosáhnout demilitarizace a denacifikace Ukrajiny. Stejně tak musíme postavit před soud ty, kteří spáchali četné krvavé zločiny proti civilnímu obyvatelstvu, včetně občanů Ruské federace," řekl ruský prezident kromě jiného 24. února.

Související obsah

Jeho americký protějšek Joe Biden i další západní státníci už ho označili za válečného zločince. Při projevu ve Varšavě prohlásil, že musí být odstraněn z čela největší země světa. Později jeho slova Bílý dům mírnil.

Ruská armáda podle ukrajinského vedení vraždí v zemi civilisty. Ve městě Buča jich měli vojáci minulý týden postřílet desítky. Kreml masakr popřel.

Putin má podle ruských investigativních novinářů rakovinu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz