Domácí

Prezident zřejmě narazí u senátorů. Chtějí zamítnout jeho kandidáta na ústavního soudce

Prezident Miloš Zeman v pondělí nominoval bývalého místopředsedu České advokátní komory Petra Poledníka na ústavního soudce. Jeho schválení do funkce podléhá souhlasu Senátu. Ten však s největší pravděpodobností Zemanova kandidáta nepodpoří, prezidentův návrh nemá v horní komoře dostatečnou podporu.

Nominaci Poledníka na ústavního soudce nepodporují senátorské kluby STAN, ODS a TOP 09. Vzhledem k tomu, že mají v Senátu většinu, tak zřejmě prezidentův kandidát nezíská potřebnou podporu.

O tom, že se Zeman rozhodl na ústavního soudce navrhnout Petra Poledníka, informoval prezidentův mluvčí v pondělí na twitteru. Zeman Poledníka nominoval jako nástupce Kateřiny Šimáčkové, která v loňském roce odešla k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

"Nepodpořím P. Poledníka, kterého prezident navrhnul na pozici soudce Ústavního soudu. A to kvůli jeho sporným rozhodnutím v roli rozhodce, dlouhodobě mi vadí i absence debaty o kandidátech, dozvídáme se o nich až z médií. A myslím si také, že ženu-soudkyni by měla nahradit žena," vyjádřil se k prezidentově nominaci předseda senátní ústavní komise Zdeněk Hraba (STAN).

Související obsah

​Senátoři se ve středu na schůzi zabývali také stanoviskem Senátu k milosti, kterou prezident udělil odsouzenému šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi. Kluby ODS a TOP 09 navrhovaly, aby horní komora hlavu státu vyzvala k abdikaci. To se nakonec nestalo. Senát se ale shodl na tom, že tato milost je nepřijatelná.

Miloš Balák, ředitel Lesní správy Lány, byl před dvěma týdny odsouzený za ovlivňování veřejné zakázky ke třem letům vězení, zákazu činnosti a pokutě 1,8 milionu korun. Prezident mu však udělil milost a žádný z těchto trestů už tak neplatí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz