Domácí

Interpelace nebudou. "Pošlapání základního demokratického principu," reaguje opozice

Interpelace nebudou. "Pošlapání základního demokratického principu," reaguje opozice
Poslanec Radek Vondráček (ANO) Zdroj: TV Nova

Vládní koalice zrušila interpelace, které by podle jednacího řádu připadaly na tento čtvrtek. Na stejný den je totiž svolaná mimořádná schůze ke kauze europoslance a advokáta Stanislava Polčáka (STAN). Opozice se zrušením interpelací nesouhlasí, na sociálních sítích někteří poslanci mluví o "pošlapání základního demokratického principu".

Bývalý šéf Sněmovny poslanec Radek Vondráček (ANO) považuje zrušení interpelací za porušení Ústavy. "Každý poslanec Poslanecké sněmovny složil slib, že bude dodržovat Ústavu ČR a tam je jasně napsáno, že vláda je odpovědná Poslanecké sněmovně. Zrušení zítřejších interpelací je porušení Ústavy. Pětikoalice pošlapala základní demokratický princip. Nebo se snad Petr Fiala bojí interpelací?" napsal Vondráček na twitter.

"Koalice zrušila interpelace. Prostě se tak rozhodli, protože mají většinu. Co na tom, že jsou zaručeny Ústavou. Co na tom, že vláda se odpovídá Poslanecké sněmovně. Vláda kašle na základní principy parlamentní demokracie," přidala se ke kritice vládní koalice bývalá ministryně Klára Dostálová (ANO).

Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) redakci TN.cz napsala, že "se musí smát, když slyší od hnutí ANO, že brání demokratické principy a tvrdí, že jde o něco protiústavního". Podle ní "tím ukazují své absolutní právní diletanství a navíc se střelili do vlastního kolene, protože si stačí dohledat schůze v minulém volebním období za vlády hnutí ANO, kdy stejným způsobem postupovali oni sami". 

Související obsah

Na čtvrteční 9. hodinu je naplánovaná mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, kterou Pekarová Adamová svolala. Mimořádnou schůzi požadovala opozice, pro její svolání bylo potřeba sehnat podpisy 40 poslanců. 

Opozice chce na schůzi řešit kauzu týkající se europoslance a advokáta Stanislava Polčáka. Ten právně zastupoval poškozené obce z okolí vrbětického muničního skladu ve sporu o odškodné. Obce si mezi sebe rozdělí skoro 310 milionů korun. Polčák si za svou pomoc údajně řekl o 2,5 % z této částky, dostal by tedy přes sedm a půl milionu korun, upozornil web Seznam Zprávy.

Politik na sociálních sítích uvedl, že odměnu mu starostové měli sami nabídnout. Později oznámil, že se své části odměny vzdává a se starosty se dohodl, že uhrazena bude pouze práce jeho kolegů. Nakonec se Polčák rozhodl rezignovat z funkce místopředsedy hnutí STAN. Opozice přesto chce Polčákovu činnost probrat.

Související obsah

​Podle opozičních poslanců ale program mimořádné schůze neprojde. "Vládní koalice se přitom vymlouvá, že je svolaná mimořádná schůze k Polčákovi. Ta ovšem začíná v 09:00 a vládní koalice ji neschválí, tudíž se nebude konat. Proč kvůli tomu rušit interpelace od 14:30?" reagoval na twitteru poslanec hnutí ANO Patrik Nacher.

Pokud by dolní komora koaliční většinou návrh programu neschválila, bude se o kauze mluvit jen před hlasováním o programu. Promluvit by mohli pouze poslanci s přednostním právem. Mají ho předsedové a místopředsedové Sněmovny, předsedové poslaneckých klubů a předsedové stran, které byly do Sněmovny zvoleny.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz