Ekonomika

Potraviny budou dál zdražovat, varuje šéf Agrární komory. Poradil, jak to zastavit

V blízké době můžeme očekávat další zdražování potravin. Ve Snídani s Novou to řekl prezident Agrární komory Jan Doležal. Vyzval ke zvýšení produkce, které by mělo zdražování zkrotit.

"S dalším zdražením bohužel musíme počítat," prohlásil ve čtvrtek Doležal. "Výrazně rostou ceny vstupů, to jak zemědělcům, tak potravinářům a zemědělci a potravináři nejsou ti, kdo určují ceny, to jsou především obchodníci," vysvětlil.

Zemědělci se podle něj ocitají v kleštích. "Výrazně nám rostou náklady jako pohonné hmoty, energie či krmiva v živočišné výrobě," uvedl. Řada podniků proto stojí před bankrotem. 

Zemědělci proto podle něj potřebují podporu vlády, aby mohli produkovat cenově dostupné potraviny. Především by se podle něj měla podpořit produkce.

Související obsah

"Nejlepším lékem na drahotu je produkce, to je základní ekonomický zákon," myslí si Doležal. "Pokud je něčeho dost, tak je to za dostupnou cenu, pokud je toho málo, tak to samozřejmě stojí hodně peněz," dodal. Alespoň na dva roky, kdy podle něj kvůli válce na Ukrajině bude na evropském trhu nedostatek potravin, by tedy dotační politika Evropské unie měla produkci více podporovat.

"Momentálně jde 15 procent dotací na produkci a zbytek s ní nemá nic společného," poznamenal prezident Agrární komory. Příští dva roky by podle něj měla na produkci jít aspoň pětina.

Sledovat by se podle Doležala měly i marže obchodních řetězců. "Záměrně neříkám kontrola ale sledování. Spotřebitel by měl mít informaci, za kolik dodal potravinář či zemědělec svoji produkci a srovnat to s tím, za kolik se prodává," navrhl. Tato informace prozatím není. Podle Doležala jsou ale marže řetězců ve stovkách procent. "Pokud se bavím například o jablkách či bramborách, je to 200 až 300 procent," doplnil.

Související obsah

Pokud se nic nezmění, bude podle něj klesat soběstačnost Česka. "To znamená méně nabídky a stejná nebo vyšší poptávka. Budeme tady totiž mít aspoň na krátkou dobu zhruba půl milionu obyvatel navíc a o ně se musíme postarat," avizoval. "Pokud budeme mít nižší produkci, znamená to vyšší ceny pro spotřebitele," upozornil.

"V roce 1998 jsme byli takřka soběstační v produkci vepřového masa, dnes to je zhruba ze 40 procent. Znamená to, že 60 procent své spotřeby musíme dovážet," řekl Doležal. "Některé členské státy uvažují vážně o tom, že budou uzavírat hranice nebo nějakým způsobem omezovat export," dodal.

Kvůli tomu se maso může výrazně zdražit. Například Španělsko totiž krmilo prasata obilovinami z Ukrajiny. "Museli proto své chovy zavřít a budou svou produkci omezovat a nechávat si ji pravděpodobně pro sebe," vysvětlil Doležal.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz