Naše Česko

Ekonom: Plyn i elektřina zdraží o stovky procent, když se odpojí ruský plyn

Pokud by se Česko chtělo odpojit od ruského plynu, nebo by Rusko zavřelo kohoutky, znamenalo by to pro peněženky Čechů zdražení energií minimálně o trojnásobek. V pořadu Naše Česko o tom ve čtvrtek mluvil přední expert na ekonomii i energetiku Lubomír Lízal.

Rusko žádá po evropských zemích, včetně České republiky, aby mu za plyn, ropu, dřevo a obilniny platily v rublech. "Podle mě je to spíš hra Vladimira Putina a taktický manévr, který má zjistit, zda země EU jsou jednotné a zda tam nenajde nějakou skulinku toho, kdo takříkajíc vyměkne a pokusí se o separátní dohodu," míní ekonom a zároveň energetik Lubomír Lízal.

Pokud by tyto státy nakonec přijaly podmínku Ruska a platily v rublech, tak podle Lízala žádné výrazné riziko zdražení energií nehrozí. Některé státy jsou ochotné se úplně odpojit od ruských energií, jiné zatím jsou proti. "Myslím, že to odpojení zatím reálné není, ale nevnímám tu šanci jako nulovou," předjímá člen Energetické komise Akademie věd ČR.

Související obsah

"Při odpojení ruského plynu by to mělo obrovský dopad na různé části průmyslu," varuje Lízal. Podle něj je Německo stejně závislé na ruském plynu jako Česko a je potřeba přemýšlet, jak zvládneme příští zimu.

Uzavření ruských plynových kohoutků by plyn zdražil o stovky procent. "Já bych řekl, že trojnásobek ceny je minimum. Byla by tam pak regulace ekonomiky, a to kdo, kdy a kam může plyn odebírat," nastínil Lízal.

"My vyrábíme mnohem víc elektřiny, než spotřebujeme. Jinými slovy koupit si přímotop je řešením, ale to se netýká průmyslových podniků. Ty dopady by byly zejména ve výrobní sféře a řada podniků by v podstatě byla bez řady energetických vstupů, a tak by nevyráběla," míní ekonom s tím, že elektřina by ale podstatně zdražila také.

Vláda rozhodla o tom, že od června sníží spotřební daň z pohonných hmot o 1,5 koruny. "Opticky to krátkodobě zmírní inflaci a pak zase vyleze nahoru. Jde spíše o odsunutí toho vysokého čísla o kousek dál v čase. Bude to sice stát několik miliard, stát si půjčí a zaplatí to daňový poplatník. Je vždy lepší najít strukturální řešení. Lidé to trošku poznají na cenách," uzavírá Lízal.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz