Domácí

Pojišťovny budou praktikům proplácet on-line léčbu. Pacienti o ni mají zájem

Praktičtí lékaři můžou od dubna do konce letošního roku v jasně daných případech poskytovat péči on-line. Pojišťovny už se shodly na tom, jak jim to proplácet. S takzvanou telemedicínou začali lékaři během pandemie covidu a pacienti si ji, podle průzkumů pojišťoven, oblíbili.

U doktora ze svého obýváku – pacienti můžou dál využívat lékařskou péči na dálku. Své zkušenosti s takzvanou telemedicínou má kvůli covidu i ordinace praktického lékaře Cyrila Muchy. "Naše zkušenosti jsou dobré. Je pravda, že většinu té telemedicíny jsme řešili pomocí telefonů, popřípadě mailu," řekl.

Při covidu mohli poskytovat své služby na dálku všichni doktoři, včetně klinických psychologů nebo logopedů, teď tato možnost zůstává jen praktickým lékařům. Telemedicína šetří čas jejich i pacientů a ti si na ni prý rychle zvykli.

"Ukázalo se, že je to velmi žádoucí. I průzkum mezi pacienty ukázal, že 75 procent našich klientů by využilo tuto možnost i nadále, a proto jsme se rozhodli tuto možnost ponechat," sdělila mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Viktorie Plívová.

Související obsah

​Mezi výkony na dálku nepatří pouhé sdělení laboratorních výsledků nebo předepsání léků na předpis. "Tato služba je platná do konce roku. Využít ji může pouze registrovaný pacient, a to maximálně 6krát za rok. Distanční konzultace zahrnuje například sdělení aktuálních potíží nebo léčebné postupy," vysvětlila mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jana Schillerová.

Odborníci si nemyslí, že by telemedicína mohla nahradit lékařskou péči úplně, například u diagnózy některých onemocnění. "Zas to kyvadlo se stáhlo na tu druhou stranu. Vše by se chtělo řešit telemedicínou, a to samozřejmě není možné, protože ty kontroly fyzické v ordinaci jsou potřeba," zdůraznil Mucha.

Od loňského září do letošního dubna praktičtí lékaři vykázali přes tři a půl milionu výkonů na dálku. Nejvíc to bylo za březen, tj. skoro 600 tisíc.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz