Koronavirus

Covid nezmizel, pandemie zuří dál. Je překvapivé, který stát je na tom nejhůř

Covid nezmizel, pandemie zuří dál. Je překvapivé, který stát je na tom nejhůř
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Válka na Ukrajině sice upozadila téma koronaviru, neznamená to ale, že pandemie zmizela. Nákaza se stále šíří a lidé nadále umírají na následky nemoci. Ne všude je ale situace stejná. Aktuálně připadá –⁠ v poměru k počtu obyvatel –⁠ nejvíc nově nakažených na Cookových ostrovech. Ještě nedávno přitom byly tyto ostrovy jedním z posledních států na světě, kam virus nepronikl.

Zatímco v České republice se epidemická situace neustále zlepšuje, některé jiné státy na tom tak dobře nejsou. Podle dat Univerzity Johnse Hopkinse a on-line publikace Oxfordské univerzity Our World in Data v Česku připadá za posledních sedm dní na jeden milion obyvatel 422 nově nakažených.

Na Cookových ostrovech, kde je situace podle těchto dat nejhorší, připadá na milion obyvatel 8,6 tisíce nakažených. Nutno dodat, že v absolutních číslech jsou tam denní nárůsty počtu nakažených daleko nižší než u nás. Je to tím, že Cookovy ostrovy mají něco přes 17 tisíc obyvatel. Podle posledních údajů z 8. dubna tam přibylo 296 nakažených. To je na 17tisícový stát vysoké číslo.

Související obsah

​Je zajímavé, že ještě před několika měsíci byly Cookovy ostrovy jedním z posledních států na světě, kterým se pandemie vyhýbala. Země se nachází v Oceánii a zaváděla přísná preventivní opatření, přesto nakonec nedokázala zabránit rozšíření nákazy i na svém území. Virus tam zatáhl v únoru cestovatel z Nového Zélandu, informoval tehdy web CNN. O úplně první případ se ale nejednalo, ten se objevil už v prosinci. Infikovaný člověk byl ale tehdy v karanténě a virus se tak nezačal šířit v tamní populaci.

Denní nárůst případů na milion obyvatel (za posledních 7 dní) Zdroj: Zveřejněno publikací Our World in Data

​Druhý nejvyšší počet nově nakažených na milion obyvatel má francouzské zámořské území Saint Pierre a Miquelon (6,8 tisíce), třetí Jižní Korea (4 tisíce), čtvrtý Kypr (3 tisíce), pátý britský ostrov Man (2,7 tisíce). V první desítce je také Austrálie, Nový Zéland a Francie. V absolutních číslech je na tom nejhůř Jižní Korea, kde přibývá za poslední týden průměrně 208 tisíc nových případů denně. Za ní je Německo (156 tisíc) a Francie (135 tisíc).

Úmrtí po nákaze koronavirem

​Co se týče počtu nových úmrtí na milion obyvatel, pořadí je jiné. Na Cookových ostrovech totiž dosud s covidem nezemřel jediný člověk. Nejhůř je na tom Hongkong, kde vychází na milion obyvatel 12 mrtvých za den. Následuje ho Řecko (6,2), Jižní Korea (6), Kypr (5,6) a Malta (5,5). Velmi vysoko je také Slovensko, se svými 4,12 je na devátém místě. Česko je s 2,2 na 29. místě.

Nová úmrtí na milion obyvatel (za posledních 7 dní) Zdroj: Zveřejněno publikací Our World in Data

​V absolutních číslech nejvíce lidí denně s covidem umírá aktuálně ve Spojených státech, kde je za posledních sedm dní průměr 553. Na druhém místě je Jižní Korea (312), poté Rusko (286) a Německo (247).

Mapy od Světové zdravotnické organizace (WHO) níže také ukazují, jak se stav v jednotlivých zemích změnil za poslední týden. O více než 50 % vzrostl počet nových případů například v Mexiku, Ománu či Namibii. V Polsku, Španělsku nebo na Islandu naopak o více než 50 % klesl. Co se týče úmrtí, tak výrazný nárůst za poslední týden zaznamenala Austrálie, Argentina, Irsko nebo Spojené arabské emiráty.

Změna v počtu případů a úmrtí za posledních 7 dní Zdroj: WHO

​Poslechněte si, co říká reportérka TV Nova o očkování a vývoji epidemie v Česku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz