Česká Evropa

Konec jednotného covid pasu? Evropská komise chce jeho platnost prodloužit

Prokázat jednou aplikací s covid pasem očkování, prodělání covidu nebo test ve všech členských státech Evropské unie by mohlo jít i nadále. Evropská komise se rozhodla prodloužit platnost nařízení, které to umožňuje.

Jedna platforma pro všech 27 členských států Evropské unie. Taková je aktuální podoba covid pasu. Jenže ten by už brzy mohl skončit a Evropská komise se tomu snaží předejít.

"My jsme s tím, myslím si, i tak počítali, protože covid-19 sice naštěstí ustupuje, jsme tomu rádi, ale stále ještě v některých zemích jsou ta čísla vysoká," okomentovala situaci poslankyně Evropského parlamentu Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).

Související obsah

Evropská komise členským státům nenařizuje, kdy a zda vůbec covid pasy vyžadovat. Je to tedy pouze na jednotlivých zemích, zdali budou chtít vidět covid pasy například při vstupu do restaurací a nebo na kulturní akce.

​"Nemá právo nařídit členským státům, k čemu ty covid pasy budou používat, pouze může vytvořit nějaký nástroj, kterým se občané budou prokazovat, když přijedou do jiné evropské země," vysvětlil europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti).

Bez jednotného evropského průkazu bezinfekčnosti by totiž snadno mohla nastat situace, kdy by turista musel při příletu do evropské destinace vždy shánět lokální potvrzení. Na rok se nařízení vydává i prodlužuje hlavně kvůli ochraně osobních údajů.

Související obsah

​"Covid certifikáty měly fungovat do 30. června 2022 a jednoduchým rozhodnutím Evropské komise byly prodlouženy do roku 2023 do 30. června," uvedl europoslanec Ondřej Knotek (ANO).

Návrh komise musí projít Evropským parlamentem a posvětit ho musí také Rada. Do 8. dubna se k němu zatím může vyjadřovat veřejnost.

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz