Zahraničí

Lidé v Šanghaji jsou stále zavření doma, bez léků a jídla. Covid to ale nezastavilo

Lidé v Šanghaji jsou stále zavření doma, bez léků a jídla. Covid to ale nezastavilo
Opatření proti covidu-19 Zdroj: TV Nova

Důsledky čínské taktiky nulové tolerance vůči koronaviru se krutě podepisují na obyvatelích Šanghaje. Lidem dochází jídlo, pitná voda a dokonce léky.

Šanghaj, největší čínské město, je od 28. března v přísné karanténě. Lidé nesmějí vycházet z domovů, a to ani na nákup potravin. Výjimku mají pouze zdravotníci, dobrovolníci a kurýři.

Jídlo si mají lidé zajišťovat pouze online. Ve městě, které má přes 26 milionů obyvatel, se ale nedostane na každého. Podle agentury AP news začínají s rozvozem jídla po Šanghaji pomáhat už i zahraniční dobrovolníci. 

Související obsah

Velkým problémem je nedostatek léků. Britská reportérka Debi Edwardsová popsala pro web ITN případ nemocného muže, kterého jeho rodina dovezla i s postelí před budovu šanghajské samosprávy.

Očekávali, že jim úředníci pomohou dostat jej do nemocnice. Protože ale muže neměl covid, nikdo mu nepomohl. Později zemřel.

Dochází nejen léky a potraviny, ale také pitná voda. V Číně ta kohoutková není pitná, lidé proto musí kupovat balenou. Kvůli nedostatku potravin jsou obyvatelé Šanghaje stále více frustrovaní. Svůj vztek na příliš tvrdá opatření si proto vybíjejí večerním křikem z oken a balkonů.

Tuto situaci zachytil jeden z čínských občanů na videu, které nyní koluje na sociálních sítí. Autor v něm vyjadřuje své obavy z toho, jak bude situace pokračovat. 

"USA v sobotu doporučily svým občanům, aby přehodnotili cestu do Číny kvůli svévolnému vymáhání místních zákonů a omezení kvůli covidu zejména v Hongkongu, provincii Jilin a Šanghaji," píše The Guardian.

Související obsah

Čína kritiku opatření odmítá. Ministr zahraničí Zhao Lijian uvedl, že čínská protiepidemická politika je vědecky podložená a účinná a Čína nad covidem brzy zvítězí. Opatření přitom ale příliš nezabírají. Svědčí o tom denní nárůst nemocných až o 26 tisíc. 

Podle čínských úřadů mají být otevřeny pouze ty části Šanghaje, kde se za 14 dní nevyskytne žádný nový případ covidu. Všichni nově nakažení putují do speciálních karanténních center, a to i ti bezpříznakoví. Nakažené děti může doprovázet rodič, a to pouze pokud je sám nakažený.

Přísný lockdown v celé Šanghaji: Lidé z domu nesmějí ani na nákupy potravin:

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz