Koronavirus

V Šanghaji vládne lockdown. Z milionové metropole je město duchů

Extrémně tvrdý lockdown, který měl ochránit více než 20milionovou čínskou metropoli Šanghaj před šířením koronaviru, nefunguje tak, jak má. Tamní úřady proto opatření ještě víc zpřísňují. Uzávěra měla přitom v polovině města v pátek skončit.

Šanghaj se noří do ještě přísnějšího lockdownu. Úřady původně plánovaly úplně uzavřít polovinu města a po ní tu druhou. V pátek se to mělo prohodit. Jenže původní plán nevychází a nakažení dále přibývají. "Od dnešního poledne jsou lůžka plně obsazená. V podstatě jsme přijímali asymptomatické infekce a mírné případy," uvedla vedoucí karanténního týmu Cchang-ťing.

Dochází tak na scénář, který úřady před dvěma týdny výslovně vyloučily. Zatímco v druhé polovině města uzávěra právě začala, ve většině té první nekončí.

Šanghaj připomíná město duchů. Na ulici nepotkáte živáčka, obchody jsou zavřené. Lidé smějí jen na testování a nezbytné nákupy. Vyvenčit psa nebo vyjít před dům kvůli vyhození odpadků je přísně zakázáno. Ulice Šanghaje teď dokonce křižují roboti s hlášením o lockdownových opatřeních.

Související obsah

V pátek Šanghaj připomínala scény z knihy Deník z Wu-chanu. Právě v tomhle městě pandemie v roce 2019 odstartovala. Autorka v knize popsala, jak domy hlídali ozbrojení vojáci a i na nákupy mohli jen vybraní zástupci. Přesto bylo nějaké zboží vyprodané a ceny letěly nahoru.

Úřady nechaly zastavit některé průmyslové provozy, ve vybraných strategických společnostech ale zaměstnanci nocují už déle než týden ve spacích pytlích.

Jeden z nejpřísnějších lockdownů všech dob má skončit, až bude nákaza pod kontrolou. Hned tak to zřejmě nebude, a to přesto, že Šanghaj stojí za čtyřmi procenty čínské ekonomiky. Vše začalo, když mělo město s 26 miliony obyvatel přes 2 000 nakažených. Dnes jich úřady zaznamenaly 4 144.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz