Domácí

Americká základna v Česku? Ministři s ní nemají problém

Americká základna v Česku? Ministři s ní nemají problém
Ilustrační foto | Zdroj: APTN

Většina ministrů kabinetu Petra Fialy (ODS) není proti americké základně na území České republiky. Zároveň ale zdůrazňují, že realizace základny je jen teoretická otázka, která si žádá další jednání.

Vášnivou debatu vyvolala slova ministryně obrany Jany Černochové (ODS) o plánovaném jednání s Američany o zřízení vojenské základny USA na území Česka.

Pro Seznam Zprávy v úterý ale řekla, že šlo spíše o politické hodnotové prohlášení, které vzniklo v rámci atmosféry kongresu ODS, kde toto téma otevřel europoslanec Alexandr Vondra (ODS).

Související obsah

Dodala také, že zatím se téma americké základny v Česku neprojednává, nicméně si přeje, aby u nás základna byla. Redakce TN.cz zjišťovala postoje jejích kolegů ministrů. 

ODS

Že se reálná jednání na toto téma zatím nevedou, potvrdil i premiér Petr Fiala pro web Aktuálně.cz. Z jeho slov nicméně vyplývá, že by se zřízení základny nebránil. "Je to určitě pěkné téma. Pro mě jako občanského demokrata se to pěkně poslouchá, ale opravdu je to jenom hezké přání," řekl premiér. 

STAN

Postoj ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) poskytl jeho mluvčí Marek Zeman. Ministru Bekovi by americká základna v Česku nevadila.

Související obsah

"Jsme členem NATO, na přítomnosti spojeneckých jednotek s naším souhlasem nevidím vůbec nic divného. Naši stíhací piloti také byli přítomni v pobaltských zemích," řekl jeho stranický kolega, ministr školství Petr Gazdík

TOP 09

Se základnou souhlasí i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. "Zřízení vojenské základny v ČR, ať už výhradně americké, či společné alianční, rozhodně podporuji, byť v současné chvíli jde o teoretickou úvahu," citoval Válka mluvčí hnutí Jan Kocourek.

Podle ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové je základna zárukou bezpečnosti České republiky. "S jejím zřízením souhlasím," řekla v úterý TN.cz

Související obsah

Piráti

Předseda Pirátské strany a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš je pro posílení východního křídla NATO. V otázce americké základny je ale opatrnější.

"Spojené státy o základnu nepožádaly, jak uvedlo i ministerstvo obrany. Stejně tak o tom nic netuší evropští partneři, nebylo to diskutováno na vládě, koalici či s experty," uvedl Bartoš pro TN.cz.

KDU-ČSL

Opatrný je ve svém vyjádření i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. "Americká základna na území ČR je otevřená otázka do budoucnosti. Zatím není na stole konkrétní plán nebo žádost ze strany Spojených států," řekl. Dodal zároveň, že je připravený o základnách diskutovat. Podle něj ale budou podstatné konkrétní podmínky.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz