Koronavirus

Konec respirátorů v dopravě. Není to šťastný krok, říká expert. ANKETA

Úderem půlnoci končí v Česku nařízení nosit respirátory v prostředcích městské hromadné dopravy. Někteří epidemiologové ale rozhodnutí vlády neschvalují. Na odkládání roušek v dopravních prostředcích je prý ještě brzy.

Na Zelený čtvrtek skončí povinnost nosit respirátory i v prostředcích městské hromadné dopravy. Po více než dvou letech pandemických nařízení je to tak poprvé, kdy lidé nebudou muset nosit respirátory. Povinnost nošení ochrany dýchacích cest se sice v minulosti uvolňovala i zpřísňovala, až doposud se však musely respirátory v MHD nosit vždy.

Ne všichni jsou však tímto uvolněním nadšeni. Podle epidemiologa Fakultní nemocnice v Plzni Petra Pazdiory je ještě na odložení respirátorů příliš brzy. Jediné pozitivum ve zrušení roušek podle něj tkví v tom, že se bude lidem lépe dýchat.

Související obsah

Jinak ale se čtvrtečním rozvolněním nesouhlasí. "Z epidemiologického hlediska to nepovažuji za šťastný krok. Epidemická situace stále není normální, naopak je horší, než byla jak v roce 2021, tak na jaře 2020," myslí si Pazdiora.

Podle Pazdiory by bylo nejvhodnější s odkládáním respirátorů vydržet ještě aspoň dva týdny. "Ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociální péče platí povinnost nosit respirátory až do konce dubna. Nutnost respirátorů ve veřejné dopravě bych nechal do stejného data," sdělil Pazdiora.

Zrušení povinnosti nosit ve veřejné dopravě respirátor oznámil v neděli ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), ve středu to schválila vláda. "Klesají počty nově nakažených, situace v nemocnicích je stabilní, a nastaly tak podmínky ke zrušení povinného nošení respirátorů ve veřejné dopravě," napsal Válek na twitteru.

Po odložení respirátorů v MHD zůstanou povinné pouze ve zdravotnictví a v sociálních zařízeních, jako jsou například týdenní stacionáře nebo domovy pro seniory či osoby se zdravotním postižením. Tuto povinnost by Válek rád zrušil na konci dubna, pokud budou příhodné podmínky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz