Zahraničí

Putin klidně použije jaderné zbraně, varuje šéf CIA. Řekl, kdy by se tak stalo

Putin klidně použije jaderné zbraně, varuje šéf CIA. Řekl, kdy by se tak stalo
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Když se válka nadále nebude vyvíjet podle jeho představ, ruský prezident Vladimir Putin by mohl nařídit použití jaderných zbraní na Ukrajině. Prohlásil to ředitel americké kontrarozvědky CIA William Burns. Kreml už nukleárním arzenálem vyhrožoval několikrát, tento týden Putin zmínil i zbraně "bezprecedentních vlastností".

Putin by mohl na Ukrajině nasadit atomové zbraně s nižším ničivým potenciálem. Podle šéfa CIA je takový krok ve hře, pokud se Rusku nepodaří ve "speciální vojenské operaci" vybojovat větší území než jen Donbas, upozornil portál Daily Mail

"Mohli by se k tomu rozhodnout ze zoufalství, vzhledem k neúspěchům, kterým zatím čelí," řekl William Burns s tím, že žádné konkrétní náznaky, že by se k tomu schylovalo, zatím americké tajné služby nezachytily. 

Podle Burnse, který v minulosti působil v Moskvě jako velvyslanec USA, možnost nasazení ruských jaderných sil administrativu prezidenta Joea Bidena "velice znepokojuje". 

Související obsah

Putin hrozil Západu použitím nukleárních zbraní hned po rozpoutání války, kdy je nechal uvést do vysokého stupně pohotovosti. Začátkem tohoto týdne se také zmínil o zbraních "bezprecedentních vlastností", jež mají údajně ruská vojska na Ukrajině v blízké době použít. Mohlo by se jednat o nelegální chemické zbraně, píše list Mirror.

Ruská armáda ve čtvrtek utrpěla citelnou ztrátu, po explozi na palubě se potopil křižník Moskva. Podle vojenských expertů mohla válečná loď nést dvě jaderné hlavice. Putinova invaze na Ukrajinu trvá už sedm týdnů.

Putin má podle ruských investigativních novinářů rakovinu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz