Zahraničí

Česko je mezi nejbezpečnějšími zeměmi světa. Předstihlo Kanadu i Austrálii

Česko je mezi nejbezpečnějšími zeměmi světa. Předstihlo Kanadu i Austrálii
Ilustrační foto Zdroj: Mediafax

Česko se udrželo v horních patrech Světového indexu míru, každoroční žebříček Institutu pro ekonomii a mír mu přisoudil deváté místo. Naše země je tak bezpečnější než Kanada, Singapur, Japonsko nebo Austrálie.

"Česko se umístilo v první desítce nejbezpečnějších zemí světa! A to mezi Irskem a Kanadou," pochlubilo se ministerstvo zahraničí na twitteru.

Světový index míru posuzuje 163 zemí a vychází při tom z 23 zkoumaných kategorií, mezi které patří kromě kriminality a zapojení do vojenských konfliktů i ekonomická kondice. Mír podle indexu do značné míry souvisí s výší příjmů, vzděláním a regionální integrací. Česko má rozvinutou přeshraniční spolupráci se všemi sousedními státy.

Umístění Česka v desítce nejmírumilovnějších států hraje do karet i cestovnímu ruchu. "Jeho oživení je vzhledem ke slábnoucí covidové vlně a velkém hladu po cestování očekáváno již na počátek letní sezóny. Bezpečí se navíc stalo zásadním kritériem výběru dovolenkové destinace i s ohledem na aktuální válečný konflikt na Ukrajině," uvedla organizace CzechTourism.

Související obsah

Ministerstvo zdravotnictví minulou sobotu zrušilo veškerá protiepidemická opatření pro příjezd do Česka ze zahraničí. Úplně skončilo prokazování se bezinfekčností i povinnost vyplňovat příjezdový formulář.

"Bezpečnost a vstup do České republiky bez omezení je klíčový zejména pro vzdálené trhy, které přináší do České republiky bonitní turisty s vysokou průměrnou denní utratou. Jejich návrat je důležitý zejména pro hlavní české turistické destinace, kterými jsou Praha, Český Krumlov, Karlovy Vary nebo Olomouc", prohlásil ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Česko si v žebříčku vede dobře už od roku 2007, kdy ho experti vypracovali poprvé. Nejhůř se umístilo na 17. místě, nejlepším výsledkem byla pátá příčka.

Nejbezpečnější státy světa

  1. Island
  2. Nový Zéland
  3. Dánsko
  4. Portugalsko
  5. Slovinsko
  6. Rakousko
  7. Švýcarsko
  8. Irsko
  9. Česko
  10. Kanada

Praha je podle žebříčku lepší město než Londýn nebo Paříž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz