Zahraničí

Stále více ruských vojáků odmítá válčit. K návratu na frontu je mají přesvědčit rodiny

Stále více ruských vojáků odmítá válčit. K návratu na frontu je mají přesvědčit rodiny
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Podle odborníků mělo už více než tisíc ruských vojáků odmítnout válčit na Ukrajině. Tím nejčastějším důvodem je nedůvěra v informace, které dostávají od svých velitelů. Paradoxně od přísných trestů je může uchránit to, že Rusko invazi nazývá speciální vojenskou operaci a nikoliv válkou.

Rusko se stále více potýká s odmítavým postojem svých vojáků k válce na Ukrajině. Ti buď zůstanou na Ukrajině s tím, že již neválčí, nebo po návratu do Ruska odmítají respektovat povolávací rozkazy. K takovému rozhodnutí přispívá i fakt, že ruští vůdci válku na Ukrajině stále označují za "speciální vojenskou operaci".

"Jednoho rána mi zavolali z kanceláře velitele divize v Amurské oblasti, kde můj Pavlík sloužil. Muž řekl: 'Víte, že hledají vašeho syna, protože je dezertér? Měl nastoupit do vojenského vlaku, ale neudělal to. A bylo s ním ještě pět dalších'," cituje Svobodná Evropa Jelenu z ruské Tambovské oblasti, která si přála kvůli vlastní bezpečnosti vystupovat pouze pod křestním jménem.

Jelenin syn Pavel sloužil před začátkem války v Amurské oblasti na východě Ruska. Pak byl okamžitě vyslán na frontu, kde i se svou jednotkou vydržel téměř 40 dní. Poté je jejich velitelé poslali zpět do Ruska, aby se vojenské jednotky přeskupily a zahájily na Ukrajině další operaci. Té se ale Pavel a další jeho parťáci už odmítli zúčastnit.

Související obsah

Příbuzní těchto vojáků jim mají jejich postoj rozmluvit. "Mám na něj tlačit a říkat mu, ať vezme zbraň a jde. Myslím si ale, že ti, kteří neválčili na Ukrajině, nemají právo soudit ty, kteří tam byli," uvedla Jelena.

Přesný počet ruských vojáků, kteří odmítají válčit na Ukrajině, není známý. Existují ale odhady, například podle zakladatele nevládní organizace Agora Pavla Čikova na frontu odmítlo odejít více než tisíc ruských vojáků.

Zakladatel ruské nevládní organizace Conflict Intelligence Team, která monitoruje otevřené informace o ruské armádě, Ruslan Levijev se domnívá, že skutečný počet zběhlých vojáků může být podstatně vyšší.

Související obsah

"Odmítači se stávají stále více systémovým fenoménem. Jsou přítomni téměř v každé jednotce, která se vrací z Ukrajiny. Podle našich odhadů 20 až 40 % vojáků, kteří se vrátili z Ukrajiny a poté se chystají zpět na frontu, odmítá bojovat," uvedl Levijev v pořadu Current Time.

I když tito vojáci nejsou označováni za dezertéry, mohou i tak čelit právním důsledkům. "Podle případů, které jsme viděli, jsou zastrašováni hrozbami trestního stíhání a je na ně tlačeno vojenskými žalobci. Ale podle toho, co jsme viděli, zatím nebyl nikdo stíhán," dodal Levijev.

Dokud ale Rusko nebude označovat invazi na Ukrajinu za válku, mohou se ty nejhorší tresty odmítavým vojákům vyhnout. "Občané mají právo odmítnout jít do zahraniční války a zabíjet lidi. Také mají právo neúčastnit se 'zvláštní vojenské operace'. Podle definice jsou vysílány pouze jednotky speciálních sil s výcvikem pro takové operace," vysvětlil právník Agory Michail Benjaš, který poskytuje právní služby některým vojákům, kteří odmítli na Ukrajině bojovat.

Ukrajinští vojáci však bojují do poslední kapky krve. Natáčel s nimi reportér Jiří Jabůrek:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz