Zahraničí

Byla to chyba, šeptají si v Kremlu o invazi. Bojí se dalších Putinových kroků

Byla to chyba, šeptají si v Kremlu o invazi. Bojí se dalších Putinových kroků
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Rostoucí skupina Rusů pohybujících se na vysokých postech začíná zpochybňovat Putinovo rozhodnutí o napadení Ukrajiny. Bojí se zničujících dopadů na ruskou ekonomiku i jak je země vnímána v zahraničí.

Katastrofický omyl, který vrhne vývoj Ruska roky zpátky a do mezinárodní izolace. Tak podle agentury Bloomberg hodnotí rozhodnutí ruského prezidenta Putina napadnout Ukrajinu skupinka deseti lidí pohybující se na vysoké vládní úrovní, ale i na vlivných postech ve státních podnicích.

Tito lidé se pro agenturu vyjádřili anonymně i kvůli obavám z veřejných prohlášení. "Zatím tyto osobnosti nevidí ani žádnou šanci na změnu uvažování ruského prezidenta, ani na vznik žádné opozice k jeho rozhodnutím. Říkají, že Putin, který se více a více spoléhá na čím dál užší kruh poradců, ignoruje veškeré snahy jej varovat o ekonomických a politických ztrátách," uvedl Bloomberg.

Související obsah

​Někteří z kritiků mají také obavy z možného použití taktických jaderných zbraní, pokud by se ruským vojskům na Ukrajině nadále nedařilo. Zatím se jedná ale jen o velmi úzký kruh lidí, mezi většinou ruské elity má Putin neochvějnou podporu. Ta Putina v soukromí i veřejně podporuje včetně jeho přesvědčení, že konflikt se Západem je nevyhnutelný a Rusko se nakonec dokáže vymanit z omezujících sankcí. Za Putinem stojí především ministr obrany Sergej Šojgu, velitel generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerij Gerasimov a generální tajemník Bezpečnostní rady Ruské federace Nikolaj Patrušev.

Vysoká zůstává i podpora veřejnosti. "Prezident je stále přesvědčený, že za ním lidé stojí, že jsou připravení snést roky obětování se jeho vizi národní slávy," zaznívá od kritiků Putinova postupu.

Rusko dalo Ukrajinským obráncům ultimátum ke složení zbraní. Jak odpověděli a jaká je aktuální situace na Ukrajině, se podívejte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz