Domácí

Zůstanou respirátory v ordinacích lékařů nastálo? Někteří jsou pro. ANKETA

Zůstanou respirátory v ordinacích lékařů nastálo? Někteří jsou pro. ANKETA
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Posledním místem, kde po rozvolňování protiepidemických opatření stále platí povinné nošení respirátorů, jsou zdravotnická a sociální zařízení. Kdy přestane nařízení platit i tam, se zatím neví. Lékaři jsou ale vůči sundání respirátorů zejména v ordinacích a čekárnách skeptičtí. Někteří by tuto povinnost chtěli zachovat nastálo.

Nařízení nosit respirátory ve zdravotnických a sociálních zařízeních bude pravděpodobně ještě nějakou dobu platit. Je tomu tak právě proto, že se zde běžně vyskytuje vysoká koncentrace různě nemocných lidí.

O tom, kdy by i toto nařízení mělo přestat platit, zatím není jasno. Prezident lékařské komory Milan Kubek ale varuje před přílišnou unáhleností. "Covidová situace neskončila. Pouze nás čeká letní oddechový čas. Klamné vítězství nad covidem už jsme zažili několikrát a vždycky následovala další vlna," varuje Milan Kubek.

Související obsah

Podle Kubka by měla povinnost nosit respirátory ve zdravotnických zařízeních platit i nadále. "Určitě jsme pro to, aby ta povinnost zde zůstala. Rozvolňování, ke kterému u nás dochází, je překotné," je přesvědčen Kubek.

Z úst odborníků už několikrát zaznělo, že v budoucnu bude onemocnění covid-19 běžnou nemocí. Dojít by k tomu mělo v momentě, kdy se vybuduje dostatečná kolektivní imunita. I v takovém případě se ale nabízí otázka, zda by v rámci prevence neměli lidé při návštěvě lékaře stále nosit respirátor.

Podle Kubka totiž respirátory skvěle zafungovaly a díky nim nezaznamenala Česká republika v posledních dvou letech epidemie chřipky. Výrazně se měl snížit i počet dalších respiračních infekcí.

"Byl bych rád, kdybychom si z té epidemie odnesli alespoň to, že budeme více dbát na hygienu, že si budou lidé více mýt ruce, že se bude víc používat dezinfekce, a když je někdo nachlazený, má kašel a rýmu a musí mezi lidi, že půjde právě s rouškou," doufá prezident lékařské komory.

Odkazuje přitom zejména na asijské země, kde je nošení roušky v případě nemoci jednou ze základních slušností vůči okolí.

Související obsah

Kubkův názor sdílí i někteří lékaři. Například praktická lékařka Ludmila Koberová, která má svou ordinaci na Táborsku, v ní chce zachovat povinnost nosit respirátory i po ukončení vládních opatření.

"Moje osobní i profesionální zkušenost ukázala, že nošení respirátorů, zvláště v uzavřených prostorech, kde dochází k těsnému kontaktu většího množství lidí, má proti šíření infekčních nemocí kapénkovou nákazou smysl. Na osobní zodpovědnost každého bohužel spoléhat nelze, natolik se různí naše názory i informovanost," uvedla Koberová.

Z toho důvodu hodlá také ve své ordinaci zachovat povinnost nosit respirátor. Podle Milana Kubka na to má soukromý lékař plné právo.

"Proto jsem se rozhodla zakotvit možnost nařídit povinné nošení respirátorů ve vnitřním řádu našeho zdravotnického zařízení. Je to skvělý nástroj, který mi umožní pružně reagovat na epidemiologickou situaci na místě a v době, kdy je to nevíce potřeba a ochránit tak ostatní pacienty i personál," dodala Ludmila Koberová.

Ministerstvo zdravotnictví zatím nezveřejnilo konkrétní horizont, ve kterém by plánovalo nařízení zrušit. O tom, že by v ordinacích zůstaly respirátory nastálo, zatím neuvažuje. "Přesné datum není možné predikovat. Nemáme v tuto chvíli informace o tom, že by se zvažovalo zavedení povinného nošení respirátorů a roušek ve zdravotnických zařízeních i po zrušení tohoto opatření," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz