Zahraničí

Den před volbami ve Francii. Řada lidí chce do urny vhodit neplatný hlas

Francouzi si už v neděli zvolí na dalších pět let svého prezidenta. Ve druhém kole proti sobě stojí současná hlava státu Emanuel Macron a jeho soupeřka z krajní pravice Marine Le Penová.

Šance jsou podle průzkumů stále poměrně vyrovnané. Macronovi přisuzují téměř 57 % hlasů, Marine Le Penové 43 %. Sám Macron ale připustil, že vítězství nemá ani zdaleka jisté.

Volební místnosti se ve Francii otevřou v neděli v sedm hodin ráno a očekává se na francouzské poměry nízká volební účast, tedy okolo 75 %. Experti zároveň čekají, že někteří voliči vhodí do urny bílý a tedy neplatný hlas. To reportérce TV Nova ostatně potvrdili i někteří obyvatelé, se kterými v sobotu natáčela.

Související obsah

Mnoho Francouzů má pár hodin před volbami poměrně jasno. Jiní ale říkají, že vybrat si mezi Macronem a Le Penovou je něco jako volit mezi morem a cholerou. "Nemám rád Macrona, Le Penovou ještě míň. Rozhodnu se až v neděli ve volební místnosti," uvedl jeden z oslovených.

Vypadá to, že většina Pařížanů dá hlas Macronovi. Marine Le Penovou tradičně volí hlavně lidé z menších měst na severu i jihu Francie. Pro Macrona se nakonec rozhodl i rodilý Pařížan Alexandre Clément. Současný prezident ho sice zklamal, ale představuje menší zlo, Marine Le Penovou vnímá jako podvodnici.

"To, že není poctivá, už je jako základ. Já se ale bojím, že je vyloženě antidemokratická kandidátka, že je nebezpečná," vysvětlil Clément.

Podobně o Le Penové mluví i Tobiáš Trnka, který společně se svými rodiči žije už 13 let v Paříži. "Ve Francii buď volíš Macrona, nebo volíš extrémně doprava nebo extrémně doleva. Takže rozhodně je pro mě lepší volit toho Macrona než Le Penovou," řekl Tobiáš.

Související obsah

A Trnkovy zároveň překvapilo, kolik lidí jim řeklo, že do urny nakonec možná vhodí neplatný lístek. Volby řeší i francouzský tisk. Zatímco levicový Liberation vyzývá "Volme Macrona", " Proti extrémní pravici", to tradičně pravicový Le Figaro je umírněnější s titulkem "Rozhodující volba pro Francii".

Pokud v neděli vyhraje Emmanuel Macron, stal by se prvním prezidentem po 20 letech, který obhájí svůj mandát. V případě vítězství Le Penové by zase Francie měla poprvé v historii prezidentku.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz