Domácí

Pákistánská anabáze končí. Pro Terezu ale nemusí být život na svobodě lehký

Po letech se Tereza Hlůšková konečně vrací domů. Ze strany Pákistánu už jí nic nehrozí. Návrat do obyčejného života ale nemusí být jednoduchý.

V Pákistánu platila za pašeračku drog, zároveň ale neměla daleko ke statusu celebrity. Po vytouženém odletu z asijské země se ale ve světlech fotoaparátů ani kamer nevyhřívá.

Na pražské letiště Václava Havla dosedla přes víkend celá řada spojů, na jejichž palubě mohla Tereza Hlůšková teoreticky sedět. Novinářům se ji tady ale zastihnout nepodařilo.

Kdy se Hlůšková vrátí do republiky, nebo jestli se snad už vrátila, tak není jasné. "Já jsem dnes komunikoval s pákistánskými bezpečnostními silami a domluvili jsme se, že to nebudeme v tuto chvíli komentovat, jediný, kdo ať to komentuje, je rodina Terezy Hlůškové," řekl v neděli europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Spekuluje se, že aby se Hlůšková vyhnula mediální pozornosti, tak mohla letět do Vídně nebo že čas zatím tráví v Dubaji, než zájem opadne.

Nemusí ale nikam pospíchat. Že by se mohlo přistoupit k obnovení případu či že by se u pákistánského soudu řešila další stížnost nebo odvolání, už prý nehrozí. "Ten případ je definitivně skončený a už se nikdy neobnoví. Tím, že Tereza Hlůšková odjede ze země, a doufejme, že už se tam nikdy nevrátí, tak ten případ je pro nás i pro Českou republiku i diplomacii skončen," uvedl Zdechovský.

Související obsah

Odplata gangu

Otázkou však je, zda se nemusí bát odplaty ze strany gangu, jehož heroin měla v kufru. "Nelze vyloučit, že někdo bude mít zájem se Tereze mstít. Jednalo se pravděpodobně o velmi lukrativní byznys, který mohl být narušen. Ti lidé přišli možná kromě svobody i o spoustu peněz," zhodnotil bezpečnostní analytik Andor Šándor.

"Nevím, jestli Tereza mluvila a jak mluvila a co svým svědectvím mohla rozkrýt. Asi je opatrnost na místě, ale nedělal bych z toho drama. Může požádat o ochranu, ale nemyslím si, že toto je situace, aby tady měla být změna identity a vizáže. Nemyslím, že by z toho měl být větší bezpečnostní případ pro Českou republiku," pokračoval.

"Předpokládám, že ji tento případ natolik vyléčil, že už se jí nepřihodí, že jí někdo dá devět kilo heroinu do kufru a ona o tom nebude vědět," uzavřel Šándor.

Související obsah

Návrat do svobodného života

Pákistánská anabáze vzala Tereze několik let života. Redakce TN.cz se proto zeptala psychologa Karla Humhala, jak se lidé, kteří se vrací z vězení, zapojují do života bez mříží. Podle něj se vše odvíjí od podstaty trestného činu, kvůli kterému musel jít člověk do vězení.

"Ve výkonu trestu žije člověk neustále v kolektivu osob stejného pohlaví, v kolektivu osob, které jsou psychicky jednodušší nebo svérázní, a pak se vrátí do prostředí, které je pestřejší. Největší problém pro lidi, kteří se vrátí z výkonu trestu, je adaptovat se na mnohem větší variabilitu života, než jaká je ve vězení," okomentoval.

Možnosti nápravy či zvýšení uplatnění ve společnosti jsou ve vězení velmi omezené. "Ze zkušenosti může mít ten trest jen represivní účinek, že ten odsouzený ví, že se nesmí dopustit nějakého podobného trestného činu, za který byl odsouzen a dán do výkonu trestu. Ale že by se v podmínkách vězení odsouzený naučil žít nějakým kvalitativně lepším způsobem života, než jakým žil doposud, to si nejsem jistý. To při vyšetření nebo práci s odsouzenými nepozoruji nebo se mi to nedaří posoudit," podělil se o své zkušenosti.

Související obsah

Poznamenán životem za mřížemi

Čím delší dobu člověk ve vězení stráví, tím je jeho zapojení do života na svobodě složitější. Humhal připomněl jeden svůj případ, který se týkal asi 30letého muže. Ten se dostal na svobodu po amnestii prezidenta Václava Havla.

"Měl velmi smutný osud, protože už jako dítě skončil v dětském domově, potom ve výchovném ústavu, potom ve vězení. V podstatě celý svůj život prožil v kolektivním zařízení, větší část ve vězení. Když byl propuštěn, tak se společnost zachovala štědře, obdržel jednak byt a jednak pracovní smlouvu. On mi pak říkal, že ten přechod z toho výkonu trestu na svobodu byl tak stresující, že ho nezvládl a skončil tím, že se vědomě vloupal s cílem, aby byl zadržen, do nějaké prodejny či restaurace. Vzal si s sebou tašky, do kterých nacpal balíčky s cigaretami a potom se opil a usnul. Policejní hlídka ho odvezla do vězení a on řekl, konečně jsem zase v tom svém prostředí, kde jsem schopný žít," popsal.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz