Domácí

Češi se v angličtině rychle zhoršují. Může za to i distanční výuka, míní odborník

Češi se v angličtině rychle zhoršují. Může za to i distanční výuka, míní odborník
Ilustrační snímek Zdroj: Getty Images

Téměř nejhorší propad na celém světě a největší v Evropě. Tak vyšlo Čechům aktuální hodnocení schopnosti dorozumět se anglicky, které připravuje organizace Education First (v překladu Vzdělání na prvním místě).

Česká republika spadla na 27. pozici v aktuálním mezinárodním hodnocení znalosti angličtiny. Porovnávalo se celkem 112 států. Ještě horší pozici máme v porovnání s ostatními evropskými zeměmi, kdy je Česko na 23. místě z 35. Zaostáváme tak za ostatními zeměmi střední Evropy i Visegrádské skupiny. Ze západních států je na tom hůř už jenom Francie, Španělsko a Itálie.

V porovnávacích testech se Češi dostali na hodnocení 563. V předešlém srovnání to bylo 580. Škála má nejméně jeden bod a nejvíce 800 bodů. Organizace Education First ověřovala znalosti u celkem dvou milionů lidí z celého světa, průměrný věk byl 26 let.

​​Česká republika měla meziročně jeden z největších propadů v hodnocení na celém světě, a to 17 bodů. Hůř na tom byly jen Japonsko a Rwanda s propadem 19 bodů.

U Čechů se zvětšuje rozdíl ve znalostech angličtiny mezi muži a ženami. "Minulý ročník byli muži v Evropě poprvé v angličtině lepší než ženy. Letos se rozdíl dokonce zdvojnásobil. Muži v Albánii, České republice, Dánsku a Španělsku měli v průměru výrazně lepší skóre než ženy," stojí ve zprávě Education First.

Související obsah

"Těžko hodnotit, proč se Češi za poslední rok tak výrazně zhoršili v angličtině, možná za to může lockdown kvůli covidu, kdy se plošně rušily prezenční jazykové kurzy," okomentoval výsledky prezident spolku Pedagogická komora Radek Sárközi.

"Průzkum se týkal celé populace, nejen školáků, proto by bylo chybou vinit z náhlého meziročního propadu v angličtině učitele. Do budoucna by ovšem určitě pomohlo, kdybychom nastavili výše laťku u maturity z anglického jazyka a do škol se plošně rozšířila metodika CLIL, kdy se žáci učí různé předměty v angličtině, například výtvarnou výchovu nebo zeměpis," dodal Sárközi.

​Můžeme se alespoň chlácholit tím, že i přes velký propad je angličtina v Česku na vysoké úrovni. Z pěti úrovní skupin jsou Češi v druhé nejlepší, dovednosti odpovídají úrovni B2, což znamená obecné porozumění i komplexního textu, víceméně plynulá konverzace a schopnost psát jasný a detailní text.

Celou zprávu (v angličtině) si můžete přečíst zde:

EF English Proficiency Index

papyrus_core.transform.document.file_type: pdf papyrus_core.transform.document.file_size: 4.22 MB

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz