Domácí

Řada uprchlíků v ČR může přijít o střechu nad hlavou. Hoteliérům začíná sezóna

Téměř 5 000 ukrajinských uprchlíků pravděpodobně přijde o střechu nad hlavou. Hoteliérům začíná sezóna a potřebují uvolnit pokoje pro turisty. V posledních dvou letech měli hoteliéři kvůli pandemii koronaviru velké ztráty a teď prý potřebují znovu začít vydělávat.

Kam s nimi? Tuto otázku si teď kladou hoteliéři po celém Česku. "Přestěhovat je není kam. Co s nimi dál? Pokud si je tam budu nechávat, tak u nás budou červen, červenec, srpen a to znamená, že nebudu mít kapacitu pro běžné turisty, kteří k nám jezdí. Pokud u mě zůstanou, tak na tom budu tratit," má jasno Naďa Navrátilová z penzionu AXA.

"Ubytování v hotelech není řešením dlouhodobým. Stát by to měl řešit jednoznačně," uvedl prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek.

Související obsah

Některé z penzionů už kvůli velikonočním prázdninám musely kapacity uvolnit a uprchlíky ze dne na den rozvezli do okolních vesnic. "Dlouho už to nepotáhneme. Něco máme ještě našetřené, pár týdnu tomu ještě dám, ale jestli stát nepomůže, tak nevím," přidal se Petr Zapletal z penzionu Oskava.

"Na nás se obracejí poskytovatelé ubytování, máme čas do května pak už musíme začít zahájit normální provoz. Takže ten stát ví, že musí akutně ubytování hledat pro nemalé množství lidí," vysvětlil Daniel Hůle z Člověka v tísni.

"My samozřejmě aktivujeme všechny budovy, které jsou ve vlastnictví státu. Nenecháme rozhodně nikoho na ulici. Zvládneme situaci, kdy komerční ubytovatelé nechtějí ubytovávat dál," ubezpečil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Související obsah

"V té hlavní letní sezoně jsou zavřené školy, takže ten stát může využít to, že může uprchlíky dávat do tělocvičen, které nejsou využívané," uzavřel Hůle.

Ani kraje tuto možnost nevylučují. Je to podle nich ale až poslední nouzové řešení, a to hlavně kvůli nedůstojným podmínkám, které v tělocvičnách uprchlíci mají. Podle ministra vnitra se podařilo od začátku ruského útoku na Ukrajinu ubytovat více než 300 tisíc uprchlíků v penzionech nebo domácnostech, pouhých 900 je v ubytování humanitárního typu.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz