Zahraničí

Rusko dostávalo před válkou vojenský materiál ze Západu, poslaly ho i české firmy

Evropské státy, a to včetně Česka, měly prý Rusku v uplynulých letech dodávat vojenskou techniku a zbraně i přes embargo uvalené v roce 2014 po anexi Krymu. Podle britského listu The Daily Telegraph měli čeští zbrojaři dodávat Moskvě bezpilotní a nebojové letouny nebo letecké komponenty.

Stačilo, aby se ruská strana zavázala, že techniku nevyužije pro vojenské účely, a embargo, které platí od srpna 2014, jako kdyby nebylo. "My máme poměrně přísný způsob udělování vývozní licence, kterou dělá ministerstvo průmyslu. Do toho velmi silně zasahují zpravodajské služby, ale také ministerstvo zahraničních věcí," popsal bezpečnostní analytik Andor Šándor.

"Jednalo se o dodávky nasmlouvané před rokem 2014, které se možná ještě realizovaly v roce 2015 či 2016 s tím, že se nejednalo v žádném případě o zbraně, jednalo se o zboží dvojího užití, a tam záleží na tom, jak to deklaruje ta vývozní firma, to nemá šanci nikdo zkontrolovat," řekl bývalý ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO), který post zastával v letech 2019 až 2021.

"Rozhodně jsme nedodali do Ruska žádné bezpilotní letouny, které by mohly být reálně bojově využity, protože ty letouny, které se u nás vyrábějí, jsou na to příliš malé," je přesvědčený vojenský analytik Jiří Vojáček.

Související obsah

​Česko mohlo podle odborníků dodávat také cvičné proudové letouny nebo lehké dopravní letouny a součástky na jejich opravu. "Prakticky nemají vojenské využití, maximálně pro nějaký malinkatý výsadek," objasnil Vojáček.

"Uvádět detaily o konkrétních vývozech nám bohužel zákon neumožňuje. Obecně lze uvést, že šlo o plnění smluv uzavřených před 1. srpnem 2014," uvedl mluvčí ministerstva průmyslu Vojtěch Srnka.

"Ministerstvo obrany se v dílčích stanoviscích vyjadřuje k žádostem o vývoz významného vojenského materiálu. Od uvalení embarga na Rusko ze strany EU roku 2014 nevydalo žádné souhlasné stanovisko s vývozem významného vojenského materiálu do Ruska," sdělilo ministerstvo obrany.

Nejvíce techniky měla Rusku dodat Francie, v přepočtu za víc než čtyři miliardy korun. Podle odborníků mohly francouzské firmy dodávat například pozorovací termovizní přístroje do ruských tanků. Materiál ale do Ruska posílalo i Německo, Itálie, Rakousko nebo Bulharsko.

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz