Koronavirus

Musíte bez posilující dávky opakovat celé očkování? Ministerstvo to vysvětlilo

Musíte bez posilující dávky opakovat celé očkování? Ministerstvo to vysvětlilo
Očkování - ilustrační fotografie Zdroj: TV Nova

Očkovacími certifikáty momentálně není nutné se nikde v Česku prokazovat. Na redakci TN.cz se přesto obrátili čtenáři, kterým platnost certifikátů končí a posilující dávku zatím nechtějí. Řeší proto, jestli by za pár měsíců, pokud se pravidla změní, museli podstoupit očkování od začátku. Resort zdravotnictví jejich obavy vyvrací.

Certifikáty o očkování proti covidu platí devět měsíců od ukončeného očkování, po podání posilující dávky pak neomezeně. Pokud si člověk s ukončeným očkováním po devíti měsících booster nenechá dát a za nějakou dobu si to rozmyslí, není nutné celé očkování podstupovat od začátku.

"Je to pořád považováno za základní očkování, takže pak stačí si dát posilující dávku, i když tam bude prodleva," řekl redakci TN.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Dodal, že resort všem doporučuje, aby s podáním posilující dávky neotáleli.

Související obsah

​"Očkování, a zvláště booster, významně chrání před vážným průběhem onemocnění covid-19, před hospitalizací a případným úmrtím. Covid je tu stále s námi a očkování je jediná cesta, jak se vypořádat s epidemií a chránit sebe i své okolí. Ministerstvo zdravotnictví doporučuje očkovat se posilující dávkou hned, jak je to u jednotlivce možné," dodal Jakob.

V Česku v současné době není nutné se prokazovat platným certifikátem, povinnost skončila o půlnoci na čtvrtek 10. února. Do té doby je provozovatelé kontrolovali například v restauracích, ubytovacích zařízeních nebo na hromadných akcích.

Do Česka mají letos dorazit desítky milionů vakcín proti koronaviru:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz