Zajímavosti

Lidé se mohou nakazit superbakterií od prasat. Je odolná vůči antibiotikům

Lidé se mohou nakazit superbakterií od prasat. Je odolná vůči antibiotikům
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Ve své nové studii dánští vědci zjistili, že je možný přenos nebezpečné bakterie s geny odolnými vůči antibiotikům z domácích prasat na člověka. Výsledky jejich výzkumu podtrhly obavy z následků intenzivního používání antibiotik při chovu hospodářských zvířat. Bakterie, kterou zkoumali, je považována za jednu z největších světových hrozeb v oblasti odolnosti mikrobů vůči antibiotikům.

Znepokojivý objev učinili vědci z Kodaňské univerzity a dánského výzkumného ústavu Statens Serum Institut a výsledky studie prezentovali na konferenci Evropské společnosti klinické mikrobiologie a infekčních chorob, která se v těchto dnech koná v portugalském Lisabonu.

O výsledcích zatím nepublikované studie informoval i zpravodajský web zaměřený na lékařské zprávy Medical News. V rámci výzkumu se vědci zaměřili na tzv. superbakterii Clostridioides difficile, která je jednou z největších bakteriálních hrozeb na světě v souvislosti s rezistencí vůči antibiotikům.

Související obsah

​"Naše zjištění naznačuje, že C. difficile je rezervoárem genů antimikrobiální rezistence, které mohou být vyměňovány mezi zvířaty a lidmi," uvedla hlavní autorka studie Semeh Bejaouiová. "Tento alarmující objev naznačuje, že rezistence vůči antibiotikům se může šířit ve větší míře, než se dosud předpokládalo," dodala.

Vědci zkoumali vzorky této bakterie získané na 14 prasečích farmách v Dánsku. Několik genů, které umožňují odolnost vůči antibiotikům, bylo odhaleno u bakterií jak u prasat, tak i lidských pacientů.

Související obsah

Bakteriální infekce u lidí

C. difficile, která infikuje lidské střevo, je odolná vůči všem typům antibiotik s výjimkou tří. Některé kmeny obsahují geny, které jim umožňují způsobit ve střevě vážný zánět, což vede k život ohrožujícím průjmům. Jenom v USA v roce 2017 tato bakterie způsobila téměř čtvrt milionu infekcí a bez mála 13 tisíc úmrtí.

"Zjistili jsme, že kmeny izolované u prasat byly geneticky shodné s kmeny zjištěnými u lidí ve stejném období. Ještě musíme prokázat, že se tyto kmeny přenesly z prasat na lidi, ale z naší studie jasně vyplývá, že farmy, které používají antibiotika, vytvářejí podmínky, které umožňují rozvoj rezistentních kmenů a ty nakonec infikují lidi," uvedla Bejaouiová.

Související obsah

Lékaři už roky varují před nadměrným předepisováním antibiotik pacientům na banální potíže nebo infekce způsobené viry, což napomáhá rozvoji bakterií rezistentních vůči tomuto typu léčiv. Tento problém umocňuje právě i rozsáhlé používání antibiotik na farmách, kde jsou podávána zvířatům, nejčastěji prasatům a drůbeži.

Podle IKEMu bývá C. difficile přítomna v lidských střevech, aniž by zdravé jedince jakkoliv ohrožovala. Nebezpečí představuje, pokud se přemnoží a produkuje toxiny, které způsobí zánět. Klostridiová infekce je nakažlivá, přenos z člověka na člověka byl potvrzen již dávno.

Výsledky studie dánských vědců ale naznačují právě i zoonózu, kdy se patogen přenáší ze zvířete na člověka. V tomto případě z prasete na člověka. Znepokojivý není ani tak samotný přenos, jako šíření genů, díky kterým některé kmeny této bakterie nelze zahubit běžnými antibiotiky.

Kvůli nadměrnému předepisování antibiotik v Česku ročně zemřou stovky lidí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz