Domácí

Špatné dýchání ve spánku trápí každého druhého. Může za to covid

Špatné dýchání ve spánku trápí každého druhého. Může za to covid
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Až polovinu Čechů trápí ve spánku poruchy dýchání. Ty následně mohou způsobovat například cukrovku, vysoký tlak nebo deprese. Podle lékařů je na vině i covid, během pandemie se totiž až ke 20 procentům nemocných nedostala dostatečná péče.

Kvůli pandemii koronaviru lékaři nemohli za poslední dva roky provést více než 7 tisíc nočních monitorací spánku. Jde o základní metodu, při které lékaři zjišťují, zda pacient trpí poruchou spánku, případně jakým typem. Spánkové laboratoře, kde se vyšetření provádějí, totiž musely za doby pandemie sloužit jako covidová oddělení.

"Řada spánkových laboratoří se změnila na covidová oddělení a lékaři pracovali tam, kde jich bylo třeba. Některá spánková pracoviště později fungovala alespoň částečně, jiná byla kompletně uzavřena," řekl přednosta Kliniky nemocí plicních Fakultní nemocnice Brno Milan Sova.

Související obsah

Podle odborníků poruchami dýchání ve spánku v Česku trpí až polovina obyvatel. To může způsobit řadu závažných nemocí, například cukrovku, vysoký krevní tlak či deprese. Podle kardiologa Ondřeje Ludky je možné včasným řešením poruchy dalším nemocím zabránit a také snížit úmrtnost. "Zároveň je třeba si uvědomit, že poruchy dýchání ve spánku významně zhoršují kvalitu života pacienta," dodává Ludka.  

Lehkou poruchou dýchání ve spánku trpí každý druhý Čech. Nejčastější je spánková apnoe, která trápí přibližně 20 % mužů a 10 % žen. "Apnoe nepříznivě ovlivňuje obezita a ani tady covidová pandemie nepomohla. Řada pacientů v tomto období přibrala, a jejich stav se tak ještě zhoršil," uzavírá Sova.

Související obsah

Kvůli covidu se na vyšetření nedostalo zhruba 20 % pacientů a lékařům se problém daří jen těžce napravit. Kapacita spánkových pracovišť je totiž zcela zaplněna a nové laboratoře v Česku nevznikají.

Čekací doba na monitoraci spánku a následnou léčbu je v současné době až jeden rok. Lékaři proto usilují o vznik dalších pracovišť, a to především v regionech, kde zatím žádná nejsou, jako je například Karlovarský kraj.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz