Zajímavosti

Češi už si plánují letní dovolenou. Na tohle si dejte při vybírání zájezdu pozor

Češi už si plánují letní dovolenou. Na tohle si dejte při vybírání zájezdu pozor
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

S útlumem pandemie několikanásobně vzrostl zájem Čechů o dovolené v zahraničí, letní zájezdy tak rychle mizí. Mnozí turisté přitom spoléhají na cestovní kanceláře a vybírají si mezi jejich nabídkami. Asociace cestovních kanceláří proto varuje, na co si dát pozor, aby vaše dovolená neskončila dřív, než začala.

Dva roky byl kvůli koronaviru cestovní ruch ochromený, letos ale opět ožil. Podle Asociace cestovních kanceláří (ACK ČR) zájem o zahraniční dovolené zase roste a Češi už si kupují letní zájezdy do svých oblíbených dovolenkových destinací. Těmto tématům se pravidelně věnuje i pořad Experti na cestách, ve kterém se hosté shodují, že letos je zájem o zájezdy skutečně velký.

"Pozitivně roste prodej zájezdů do Turecka i Egypta, navrací se Tunisko. Oblíbené jsou také klasické destinace po Evropě, kde ke stálicím patří Slovensko, Chorvatsko, ale i Španělsko a Baleárské ostrovy, Itálie, Řecko nebo Bulharsko," prozradila Martina Košlíková z ACK ČR.

Související obsah

​Z exotických destinací si Češi často vybírají Spojené arabské emiráty, Omán, Jordánsko či Keňu. Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) se obnovil také zájem o okružní plavby. "Nejlevnější plavby čeští dovolenkáři tolik nenakupují. Cestovní kanceláře naopak pozorují zájem o dražší kajuty a kvalitnější služby na lodi," uvádí.

Pojištění proti úpadku je zásadní

Na výběr mají Češi velké množství zájezdů, mnohdy za velmi výhodných podmínek. Místopředseda ACK ČR Jan Papež ale varuje, aby si lidé dávali pozor, komu dávají své peníze.

"Ať vaše dovolená neskončí dřív, než začala. Řada subjektů nabízí a prodává zájezdy bez potřebné koncese cestovní kanceláře a bez pojištění pro případ úpadku. Na zájezd tak klienti mnohdy ani nenastoupí a jen těžko se pak domáhají vrácení svých financí," upozornil Papež.

Související obsah

​​Zdůraznil, že organizovat zájezdy může jen cestovní kancelář, která je řádně pojištěná pro případ úpadku. V takovém případě klientům nehrozí riziko, protože kdyby nastal úpadek, vše jim uhradí pojišťovna.

Pokud si ale koupíte zájezd u cestovní kanceláře nebo agentury, která toto pojištění nemá, tak se může stát, že na dovolenou buď vůbec nepoletíte, anebo se ze zahraničí budete muset dostat na vlastní náklady.

"Bankovní záruka garantuje zajištění cesty z místa pobytu v zahraničí (pokud byla součástí zakoupeného zájezdu) nebo finanční kompenzaci, pakliže se zájezd uskutečnil pouze částečně nebo vůbec," vysvětluje Cestovní kancelář Fischer.

Cestovní kanceláře mohou již zakoupený zájezd zdražit. Musí o tom ale dát vědět dopředu, vysvětluje právník Jiří Zelenka:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz