Domácí

Česká banka varuje před vlnou útoků na internetu. Rady, jak se nenechat napálit

Česká banka varuje před vlnou útoků na internetu. Rady, jak se nenechat napálit
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Se zvýšeným počtem rozesílaných podvodných e-mailů, SMS zpráv i telefonátů se potýkají klienti velkých českých bank. Odborník poradil, jak podvodníkům nenaletět a falešný e-mail rychle odhalit.

Policie stále častěji řeší případy, kdy se prostřednictvím e-mailů, SMS zpráv a telefonátů snaží podvodníci z lidí vylákat peníze. Jeden z největších peněžních ústavů v Česku, tedy Komerční banka, v úterý na svém facebookovém účtu varoval před dalším novým nebezpečným e-mailem. Ten by mohl umožnit podvodníkům přístup do internetového bankovnictví klienta banky.

https://www.facebook.com/komercni.banka/photos/a.439846139378108/5708725695823433/

"Někteří naši klienti jsou nyní vystaveni hrozbě podvodných e-mailů, které je vyzývají k aktivaci aplikace Mobilní banka a ověření telefonního čísla přes uvedený odkaz," napsala banka. 

Související obsah

​Počet podvedených klientů přibývá ale i ostatním bankám, stejné případy řeší i Moneta Money Bank.

"Jde o útoky na naše klienty prostřednictvím e-mailu, SMS zpráv a telefonátů. Většina pak souvisí s obchodováním v prostředí internetových bazarů. Zaznamenali jsme také případy, kdy se podvodníci, kteří cílili na naše klienty, vydávali za zástupce České pošty a dalších spedičních služeb," řekla ředitelka udržitelnosti a komunikace Moneta Money Bank Zuzana Filipová.

​Podle ní klienti této banky přišli kvůli podvodům o 11 milionů korun, které byly rozdělené do 190 různých transakcí. Krádeži dalších zhruba 10 milionů se povedlo bance zabránit. "Rádi bychom apelovali na širokou veřejnost, aby nikomu nesdělovala údaje do svého internetového nebo mobilního bankovnictví a nikdy také nikomu nesdělovala ověřovací kódy k transakcím, jako jsou například potvrzovací SMS zprávy," dodala mluvčí.

Související obsah

Česká spořitelna v současné době zvýšený počet podvodů neeviduje, mluvčí Filip Hrubý ale nevyloučil, že se tak může brzy stát. "Tyhle phishingové vlny podvodných e-mailů, telefonátů a SMS zpráv, to je něco, co se periodicky opakuje s různou intenzitou a s různým cílením," řekl Hrubý.

Způsobů, jak se proti podvodným e-mailům bránit, je několik, i když jsou podvodníci s postupem času důvěryhodnější. Podle prezidenta Českého institutu manažerů informační bezpečnosti (ČIMIB) a odborníka na kybernetickou bezpečnost Aleše Špidly je reálným způsobem obrany například kontrola e-mailové adresy, ze které zpráva přišla.

Související obsah

"Nepatří mezi vaše tradiční korespondenční adresy," upozornil Špidla. Podle jeho slov je důležité kontrolovat, co od adresáta autoři e-mailu chtějí. Pokud například požadují přístupové údaje do banky, jde o podvod. "To po vás nikdy žádná taková instituce nechce," pokračoval Špidla.

Podvodný e-mail není snadné na první pohled identifikovat. "Bohužel už jsou ty e-maily tak sofistikované, že se nedá spoléhat na to, že mají špatnou češtinu," řekl prezident ČIMIB. A co je podle něj nejdůležitější? "Neklikat na nic, co v tom mailu je, dávat si pozor, kdo vám to posílá. Jestli vám dává smysl to, co po vás chce," dodal Špidla.

Případ internetového podvodníka vyšetřovala i policie ve Zlínském kraji: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz