Zahraničí

V Kyjevě strhli symbol rusko-ukrajinského přátelství. Soše nejprve setnuli hlavu

V Kyjevě odstranili památník symbolizující přátelství mezi Ruskem a Ukrajinou, nejprve soše setnuli hlavu a následně ji celou rozebrali. Ukrajinské úřady plánují zbourat i další pomníky a přejmenovat desítky ulic, jejichž názvy jsou jakkoli spojené s Ruskem.

Desítky let stál v centru Kyjeva pomník dvou mužů, kteří společně v rukou drží medaili představující přátelství mezi Ruskem a Ukrajinou. V úterý večer Ukrajinci bronzové postavě ruského dělníka setnuli hlavu a zbytek sochy rozebrali jako symbol konce přátelství mezi oběma státy.

Místní představitelé vysvětlili, že když jedna země napadne druhou, zabíjí její občany a bombarduje města, znamená to, že už nejsou přáteli.

Související obsah

"Je to správná věc. Neexistuje žádné přátelství s Ruskem a nebude dlouho, dokud bude Putin a jeho parta na tomto světě," řekl deníku Guardian architekt Serhij Myrhorodskyj, který v roce 1982 pomník navrhl a nyní sledoval jeho demolici za potlesku stovek Ukrajinců.

"Nezabiješ svého bratra. Svou sestru neznásilníš. Nezničíš zemi svého přítele. Proto jsme dnes demontovali tento památník, kdysi vytvořený na znamení přátelství mezi Ukrajinou a Ruskem," řekl starosta Kyjeva Vitalij Kličko a prohlásil, že proběhne další odstraňování ruských symbolů.

Související obsah

I několik dalších měst začalo přejmenovávat své ulice a bourat proruské pomníky. Místo ulice Jurije Gagarina se ve městě Ternopil objevila ulice 'Hrdinů Ukrajiny'. V malém městě Fontanka věnovali ulici britskému premiérovi Borisu Johnsonovi. Úředníci v Kyjevě mají schválit přejmenování 60 ulic. Na seznamu změn je i stanice metra, která nese jméno po ruském spisovateli Lvu Nikolajeviči Tolstém.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz