Domácí

Fiala má plán, jak snížit závislost na Rusku. Ve hře je opět plynovod z Polska

Premiér Petr Fiala (ODS) chce znovu debatovat o vybudování plynovodu z Polska. Podle něj by snížil závislost na Rusku a je prý chybou, že minulá vláda Andreje Babiše (ANO) jednání nedotáhla do konce. O plynovodu se mluví už od roku 2014. Bývalá vláda se obhajuje tím, že od jednání tehdy ustoupilo Polsko.

Stork II je plynovod, který by snížil závislost Česka na ruském plynu. Co už tak jasné není, proč ztroskotalo jednání o jeho vybudování mezi Českem a Polskem.

Premiér Fiala o plynovodu mluvil ve středu i s polským prezidentem Andrzejem Dudou, který byl na návštěvě Prahy. Do Česka by jím mohl proudit zkapalněný plyn ze severu Polska. Fiala vyčítá minulé vládě, že jednání o jeho stavbě nebyla před lety úspěšná.

Bývalá vláda hnutí ANO pochybení při vyjednáváních odmítá. Podle exministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) tehdy neměla zájem polská strana.

Související obsah

​"My jsme o to stáli. Český komerční přepravce Nord Stream 2 očekával, že když to polská strana vybuduje, tak se naplní plynovodem Morávia. Na poslední chvíli polská strana cukla, zrušila celý projekt z důvodu toho, že se obávala vysokých cen ze zahraničí," okomentoval Havlíček.

Vůle hnutí ANO

Jednání podle Havlíčka byla tak daleko, že Česko mohlo získat na vybudování plynovodu unijní dotaci ve výši 70 milionů eur, což je víc než 1,7 miliardy korun. Tehdejší zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl se přiklání k názoru, že vůle hnutí ANO opravdu chyběla.

"Pokud bychom se rozhodli, že v podstatě přes naše území žádný produktovod nepovede, respektive budeme nevýznamní, respektive to neumíme v Bruselu vysvětlovat, neumíme argumentovat a smíříme se s tím, co jsem slyšel, že to Poláci nechtěli, což není pravda, tak je to chyba na naší straně. Pokud je doložitelné, že nás Polsko celou dobu přesvědčovalo a Evropská unie chtěla z 85 procent celý projekt financovat, tak to nebyla chyba Poláků," vyjádřil se Míl.

Související obsah

​Pokud by jednání mezi Českem a Polskem skutečně začala, podle odborníků by plynovod mohl fungovat už za pár let. "Vůbec to neřeší a ani nemůže to řešit ten aktuální problém... a upřímně řečeno, my nemáme řešení v tom krátkodobém horizontu. My můžeme dát důraz na úspory a tak podobně," uvedl Michal Šnobr, energetický expert a minoritní vlastník společnosti ČEZ.

"Snažíme se, abychom měli větší zásoby v těch plynových zásobnících," uvedl premiér Petr Fiala (ODS). V českých zásobnících je plynu, při běžném provozu, zhruba na dva měsíce.

Kudy by mohla trasa mezi Polskem a Českem vést? Podívejte se na video:

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz