Domácí

Dražší plyn a zásilky či snazší cestování. Podívejte se, jaké změny přinese květen

Dražší plyn a zásilky či snazší cestování. Podívejte se, jaké změny přinese květen
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Část Pražanů bude mít dražší plyn, zvednou se ceny některých produktů v Zásilkovně, mobily se systémem Android přijdou o možnost nahrávání hovorů a cestování do některých států bude snazší. To vše s sebou přinese měsíc květen. Čeká nás také zřejmě konec pandemické pohotovosti a diváci se konečně dočkají minisérie Iveta.

Zdražení plynu

Pražská energetika (PRE) už v dubnu zdražovala elektřinu, v květnu zvedne i ceny za plyn, a to zhruba o 30 procent. "Může se to ale samozřejmě lišit podle druhu využití a velikosti spotřeby," uvedlo tiskové oddělení společnosti.

Zákazníkům, kteří používají plyn jen na vaření, se měsíční záloha zvýší přibližně o 100 až 300 korun. Vytápění vyjde měsíčně o 250 až 750 korun více.

Související obsah

Pandemická pohotovost

Tento týden vláda schválila návrh na ukončení stavu pandemické pohotovosti ke 3. květnu. "Při nástupu do čela ministerstva zdravotnictví jsem slíbil, že opatření budeme dělat a udržovat jen tehdy, když budou mít smysl. Aktuální čísla nakažených a hospitalizovaných s covidem vypadají stále příznivěji," vysvětlil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Stav pandemické pohotovosti umožňuje přijímat některá opatření bez nutnosti nouzového stavu. Na základě něj například ředitelé škol měli pravomoc vyhlásit mimořádné volno (až desetidenní) nebo výuku na dálku. Konec pandemické pohotovosti musí schválit ještě Poslanecká sněmovna.

Snazší cestování

Protiepidemická pravidla neuvolňuje jen Česko, ale i další země, což turistům usnadní cestování. Od května by například v Řecku pro letní sezonu měla skončit povinnost prokazovat se covid pasem při vstupu do země.

Související obsah

​S předkládáním covid pasů chce od května skončit i Itálie, která navíc výrazně rozvolňuje nošení respirátorů. Nově nebude nutné je mít například v obchodě či restauraci. Ve veřejné dopravě ale povinnost přetrvává.

Cestování turistům od 1. května usnadní i Thajsko. Po příletu do země už nebude nutné podstoupit PCR test, jako tomu bylo doposud. Očekává se, že do 1. června má Thajsko zrušit všechna cestovní omezení. 

Úprava cen Zásilkovny

Od 1. května Zásilkovna mění svůj základní ceník. Poplatek za dobírku se zvýší o pět korun, tedy na 17 korun. Vzrostou i ceny standardních zásilek do 5 kilogramů. Při podání na depu nově budou stát 54 korun místo původních 47 korun, na podacích místech 64 korun místo původních 57 korun.

Související obsah

​Naopak nadrozměrné zásilky do 10 kilogramů budou nově levnější. Při podání na depu budou stát 88 korun (místo 128 korun) a na podacích místech 98 korun (místo 138 korun).

Konec nahrávání hovorů na Androidu

Na mobilních telefonech se systémem Android už nebude možné nahrávat hovory, 11. května totiž z obchodu Google Play budou odstraněny všechny aplikace, které tuto funkci nabízí. Uživatelé si tak budou moci nahrát hovor už jenom se zapnutým reproduktorem nebo pomocí aplikace stažené mimo obchod Google Play.

Došlápnutí na falešné slevy a recenze

Evropská unie se rozhodla zatočit s vymyšlenými uživatelskými recenzemi v e-shopech nebo falešnými slevami. Nová směrnice Evropského parlamentu, která vstupuje v platnost 22. května, například zavádí povinnost uvádět u slevy i cenu předchozí. Došlápne si také na způsob řazení produktů, aby se například nestávalo, že výrobce prodejci zaplatí za to, aby jeho produkty ukazoval v e-shopu jako první.

Související obsah

Nová pravidla pro ukrajinské uprchlíky

Květen přinese také několik změn pro ukrajinské válečné uprchlíky, kteří dočasně žijí v Česku. Například pražskou zoo mohou naposledy navštívit za jednu korunu v sobotu, od 1. května už musí platit standardní vstupné. Ne všude ale s tímto gestem končí.

Například do olomoucké zoo budou moci ženy, děti a senioři, kteří uprchli z Ukrajiny před válkou, chodit za jednu korunu i nadále, od 1. května se ale mění podmínky. Za tuto cenu totiž budou moci zoologickou zahradu navštívit pouze od pondělí do pátku v čase od 9:00 do 14:00.

Související obsah

​Od 1. května také upravuje podmínky pro uprchlíky Středočeský kraj, respektive pro jejich bezplatnou přepravu ve veřejné dopravě. Nově bude platit to, co již bylo zavedeno ve vlacích v celé republice –⁠ zdarma budou moci cestovat maximálně pět dní od získání dokladu o dočasné ochraně.

Co přinese květen na portál Voyo a televizní obrazovky

V květnu se diváci TV Nova konečně dočkají třídílné minisérie Iveta, která se věnuje životu zesnulé zpěvačky Ivety Bartošové. Vysílat se bude pouze na platformě Voyo, kde bude mít premiéru 6. května. Další dva květnové pátky budou odvysílány zbylé dva díly série.

To ale není vše. V květnu se totiž na televizní obrazovky vrací reality show Utajený šéf. Mezi podniky, které se tam objeví, patří například řetězec kaváren CrossCafe. Na Voyo odstartuje nová řada 3. května, v televizi pak 10. května.

Voyo do své nabídky také 4. května exkluzivně zařadí nový dokumentární film o zápasníkovi UFC Jiřím Procházkovi.

Více o minisérii Iveta se dozvíte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz