Zahraničí

Evropa diskutuje o konci ruského plynu. V Bruselu se sejdou ministři

Evropa si v budoucnu bude muset poradit bez ruského plynu. Strategii, jak toho docílit, budou v pondělí v Bruselu probírat ministři členských států Evropské unie, včetně českého ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN).

Ministři budou diskutovat o tom, jak zařídit, aby i bez Ruska měly dostatek plynu všechny členské státy Unie. Hlavní otázkou bude, jak se bez ruského plynu obejít v následujících týdnech a měsících. Řeč by měla přijít také na to, jak zařídit, aby ho mohly i nadále odebírat soukromé firmy, aniž by porušily protiruské sankce.

Mluvit se ale bude i o postoji vlád jednotlivých zemí k ukončení odběru ruské ropy, což by měla být součást dalšího sankčního balíčku, který chystá Evropská unie. Ten by měli dostat na stůl k posouzení šéfové resortů, protože Evropská komise ho celý víkend ve spolupráci s členskými státy dokončovala.

Související obsah

Ten nejpalčivější bod, kterým je právě zákaz dovozu ruské ropy, má prý ale ve většině zemí sedmadvacítky podporu.

Téma války na Ukrajině se bude téměř jistě probírat i na zasedání Evropského parlamentu, které v pondělí začíná ve francouzském Štrasburku. Parlament je dlouhodobě v otázkách zákazu fosilních paliv z Ruska mnohem razantnější než ostatní evropské orgány a členské státy a požaduje úplné embargo.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz