Naše Česko

TV Nova se může pochlubit netradiční cenou. Má ji jako první ve střední Evropě

TV Nova se může pochlubit netradiční cenou. Má ji jako první ve střední Evropě
Tatiana Dyková s Romanem Zachem na natáčení M.I.N. Zdroj: TV Nova

TV Nova získala oficiální certifikace udržitelné produkce, a to hned za dva pořady. Prvním z nich je nový seriál Mimořádné intelektové nadání (M.I.N.) a dalším oceněným projektem je originální skečová show První dobrá. TV Nova se tak stala první televizní společností ve střední a východní Evropě, která obdržela certifikaci udržitelné produkce.

"Téma zdraví naší planety a klimatických změn je jedním z největších příběhů naší doby. Jako vysílatel na něj můžeme mít samozřejmě největší dopad přes náš obsah a inspiraci, kterou v tomto směru poskytneme divákům. Považujeme ale za neméně důležité si nejdříve zamést před vlastním prahem a minimalizovat naši uhlíkovou stopu," říká Hana de Goeij, vedoucí udržitelné produkce a obsahu TV Nova.

Cílem udržitelného natáčení je snížit uhlíkovou stopu a zbývající emise offsetovat, což znamená finančně přispět na projekty, které cíleně snižují množství oxidu uhličitého v atmosféře. Oficiální certifikaci mezinárodní platformy albert získalo komediální krimi Mimořádné intelektové nadání (M.I.N.) v režii Marka Najbrta a Tomáše Pavlíčka. Zazáří tam mimo jiné Tatiana Dyková a Roman Zach.

Celkové emise CO2 dosáhly u tohoto seriálu 11,52 tuny na hodinu natočeného materiálu (průměr u podobných formátů je podle platformy albert 19,8 tuny). V rámci natáčení štáb eliminoval veškeré jednorázové nádobí a minimalizoval i tisk. Průběžně se navíc přijímala další opatření, která v závěru dokázala znatelně snížit dopad na životní prostředí.

Související obsah

​Pro TV Nova seriál M.I.N. produkovali držitelé tří Českých lvů Pavel Berčík a Ondřej Zima z Evolution Films. "Téma udržitelnosti v posledních letech rezonuje ve spoustě oborů a audiovizuální průmysl by neměl zůstat pozadu. Každá systémová změna, jakou udržitelné natáčení bezpochyby je, s sebou zpočátku přináší pro celý štáb určitá překvapení a systémové změny. Výsledek ale stojí za to," říká producent Berčík.

Dalším formátem, který si zasloužil prestižní certifikaci albert, je skečová show První dobrá, která odstartovala v minulém týdnu na Nova Fun. Nový originální formát TV Nova dosáhl uhlíkové neutrality a celkové emise byly 1,89 tuny na hodinu natočeného materiálu.

Díky skvělé spolupráci celého štábu se podařilo ušetřit za 18 dní natáčení až 450 lahví, 1 000 jednorázových kelímků a 950 jednorázových příborů. Svítilo se převážně LED světly, takže se uspořilo 228,58 kW/h. Přesně takové množství elektřiny spotřebuje běžná česká domácnost sledováním televize za dva roky.

Související obsah

​"Chovat se odpovědně k životnímu prostředí beru jako svoji základní odpovědnost, kterou přenáším nejen do svého osobního života, ale i do toho profesního. Na natáčení se vždycky pohybuje strašně moc lidí, a pokud by tam odpovědnost nebyla, vznikalo by nesmyslně hodně odpadu," shrnuje Vincent Navrátil, režisér a tvůrce První dobré.

Green filming je o tom, že se štáby snaží šetřit přírodu. "Před 15 lety bylo v cateringu normální, že člověk dostal jídlo na porcelánovém talíři, měl příbor a svůj vlastní porcelánový hrnek. Takže pro mě je green filming jako návrat k původním normálním civilizovaným zvykům a nevidím v tom problém," doplňuje herec Hynek Čermák, jeden z VIP hostů show.

Britská platforma albert se zabývá udržitelností v oblasti filmu i televize a pomáhá vytyčit cestu k co nejmenší uhlíkové stopě nejen velkým firmám a korporacím, ale i menším produkčním společnostem. CME je prvním členem albert ze střední a východní Evropy a přidala se tak ke společnostem, jako jsou Fremantle, ITV a Sky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz