Domácí

Z Diakonie rovnou na Hrad. Představil se nový kandidát na prezidenta. ANKETA

Na úterní tiskové konferenci se jako nový kandidát na prezidenta představil teolog a bývalý tiskový mluvčí Diakonie ČCE Ivo Mareš. Rodák z Přerova věří, že za svůj život nasbíral dostatek zkušeností v oblasti komunikace i práce s lidmi. Jako prezident by chtěl "zastavit propad Česka do chudoby" a léčit v mnoha ohledech "impotentní stát".

V boji o Hrad se chce s ostatními prezidentskými kandidáty utkat i bývalý tiskový mluvčí Diakonie Ivo Mareš. Rodák z Přerova vyrůstal na venkově, velkou část svého dětství pak strávil v Mongolsku.

Vystudoval teologii v Praze a v Ženevě. Pracoval jako překladatel akčních filmů i protestantský farář, redaktor časopisů o elektronice i ředitel britské komunikační firmy. Ještě minulý týden pracoval v Diakonii ČCE, významného poskytovatele sociálních služeb v České republice.

Související obsah

​​"Jsem spoluautorem humanitárního projektu Krabice od bot a autorem vyhledávače pro neformální pečující," prohlásil o sobě. Dnešním dnem začíná sbírat podpisy potřebné pro kandidaturu. Potřebuje jich 50 tisíc.

Priority má prý dvě. Tou první je boj s chudobou na všech frontách. "Je potřeba zastavit propad Česka do chudoby," oznámil. "Je ostudné, že v 21. století se senioři musí velmi komplikovaně domáhat toho, aby dostali příspěvek na bydlení nebo péči. Rodiče samoživitelé musí stát fronty na potravinovou pomoc. Je ostudné, že existují rodiče, kteří svým dětem ani na Vánoce nemohou koupit dárek, protože na to v rozpočtu nemají," zmínil.

Za další prioritu v rámci své kandidatury označil "léčbu impotentního státu", který podle něj selhává v rychlosti, pružně nereaguje v dobách poklidných, natož krizových, selhává v komunikaci a má komplikovaný administrativní systém a zejména pak systém vyplácení dávek.

Související obsah

​Věří, že jako prezident by mohl mít vliv na to, co bude pro české politické špičky prioritou. "Prezident může dát věci do pohybu," řekl.

Pomoci zastávat tak důležitý úřad by mu dle jeho slov mohlo 20 let zkušeností s prací s lidmi, stejně tak v oboru komunikace. Lidé by podle něj měli "respektovat své odlišnosti", prosazovat chce "dobré vztahy založené na respektu".

Ivo Mareš je rozvedený, má čtyři děti a bydlí v lese nedaleko Štěchovic.

Konec druhého funkčního období prezidenta Miloše Zemana bude 8. března příštího roku. Do té doby už bude zvolený nový prezident, který po Zemanovi převezme úřad. Největšími favority volby jsou bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) a generál ve výslužbě Petr Pavel. Mezi další kandidáty patří například Pavel Fischer, Danuše Nerudová či nejnovější kandidát Tomáš Březina.

Podívejte se na představení nového kandidáta na prezidenta:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz