Domácí

Babiš má konkurenci, do boje o Hrad jde další miliardář. Koho byste volili? ANKETA

Datum prezidentských voleb se pomalu blíží. Proto přibývá těch, kteří oznamují, že se na začátku příštího roku o křeslo na Pražském hradě utkají. Množí se a sílí také spekulace o dalších potenciálních kandidátech.

Konec druhého funkčního období prezidenta Miloše Zemana bude 8. března příštího roku. Do té doby už bude zvolený nový prezident, který po Zemanovi převezme úřad. Největšími favority volby jsou bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) a generál ve výslužbě Petr Pavel. Mezi další kandidáty patří například Pavel Fischer, Danuše Nerudová či nejnovější kandidát Tomáš Březina.

Tomáš Březina

Miliardář oznámil svou kandidaturu 8. dubna. V politice působil už v minulosti. Mezi lety 1996 a 1998 byl poslancem za ODS. Svůj návrat do politiky plánoval i v roce 2013, kdy měl do dolní komory kandidovat za ANO, ale ze strany před volbami vystoupil.

Tomáš Březina v 90. letech založil společnost BEST, která z něj udělala miliardáře. V roce 2007 vyhrál cenu Podnikatel roku a je prezidentem České asociace betonářů.

Související obsah

Andrej Babiš

Bývalý premiér svou kandidaturu zatím oficiálně nepotvrdil, ale v březnových průzkumech je favoritem na výhru prvního kola prezidentských voleb. Babiš v české politice působí od roku 2013, kdy se hnutí ANO dostalo do Poslanecké sněmovny.

Od roku 2014 do roku 2017 byl prvním místopředsedou vlády a ministrem financí v kabinetu Bohuslava Sobotky. Premiérem se stal v roce 2017 a byl jím až do konce loňského roku. Po svém konci ve Strakově akademii pokračuje jako poslanec.

Související obsah

​Petr Pavel

Armádní generál ve výslužbě se na svou kandidaturu připravuje od loňského července a je druhým horkým kandidátem na konečný úspěch v prezidentských volbách. V průzkumech se umisťuje druhý, a to právě za Babišem.

Petr Pavel v armádě působil od roku 1983. Vystřídal v ní řadu rolí. Mezi lety 2012 a 2015 byl náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky. Tuto pozici vyměnil za funkci předsedy Vojenského výboru NATO, ve které byl od roku 2015 do roku 2018.

Související obsah

​Danuše Nerudová

Rektorka Mendelovy univerzity v Brně oficiálně svou kandidaturu neoznámila, ale dlouhodobě ji zvažuje. V posledních průzkumech obsadila čtvrté místo za Pavlem Fischerem. I přesto má šanci na případné vítězství. Jiný průzkum totiž ukázal, že 65 procent Čechů si přeje na Hradě ženu.

Danuše Nerudová se v roce 2009 stala nejmladší proděkankou v historii Mendelovy univerzity v Brně. Tou byla až do roku 2014. Od roku 2015 se stala prorektorkou. I na této pozici byla nejmladší v historii univerzity. V říjnu 2017 vyhrála volbu na pozici rektorky. Poté ji v lednu 2018 oficiálně jmenoval prezident Miloš Zeman, stala se tak první ženou v čele této vysoké školy a nejmladší rektorkou v Česku.

Související obsah

​Karel Janeček

Matematik a autor volebního systému D21 svou kandidaturu oznámil 21. ledna. Březnové průzkumy mu přisuzují šesté místo. Na oči veřejnosti se dostal poprvé v roce 2011, když vytvořil Nadační fond proti korupci. S ním varoval před podezřelými zakázkami v pražském dopravním podniku.

Mimo jiné založil úspěšnou společnost RSJ, Nadační fond Karla Janečka na podporu vědy a výzkumu a Nadační fond proti korupci.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz