Zahraničí

Rusko se chystá na Den vítězství. Putin vyhlásí otevřenou válku, obává se Západ

Od počátku invaze na Ukrajinu na konci února trvalo Rusko na své verzi, že se jedná pouze o speciální vojenskou operaci za účelem "denacifikace" východoevropské země. Nyní se však mnohé západní země obávají, že s blížícím se 9. květnem se ruská rétorika změní. Existuje totiž šance, že Ukrajině definitivně vyhlásí otevřenou válku.

Rusko se chystá na oslavy 9. května, kdy si připomíná Den vítězství, tedy výročí porážky nacistického Německa a konec druhé světové války v Evropě. Západní země očekávají, že se Putinův režim pokusí státní svátek významným způsobem využít pro propagandistické účely ve snaze podpořit veřejné mínění o konfliktu na Ukrajině.

Jedním ze způsobů, jak toho docílit, je oficiální vyhlášení války Ukrajině. K němu totiž doposud nedošlo, protože Rusko se zatím drží rétoriky, že pouze provádí speciální vojenskou operaci. To se ale podle představitelů USA i mnoha západních zemí může rychle změnit, tvrdí portál CNN.

Související obsah

Britský ministr obrany Ben Wallace v rozhovoru pro rádio LBC uvedl, že si podle něj ruský prezident Vladimir Putin připravuje půdu pro vyhlášení války s Ukrajinou. Jako příhodný termín považuje právě oslavy Dne vítězství. Rusko podle Wallace ve své verzi, že jde pouze o osvobození od nacistů, ještě přitvrdí.

Wallace se také domnívá, že hlavním smyslem oficiálního vyhlášení války je zajištění více vojáků. "Putin se už několikrát nechal slyšet, že podle něj jsou nacisté všude. Nejen na Ukrajině, celé NATO má být plné nacistů. Nepřekvapilo by mě, kdyby na Den vítězství vyhlásil, že Rusko je ve válce se světovými nacisty a že potřebuje mobilizovat," řekl Wallace.

Vyhlášení války Ukrajině by v první řadě znamenalo vyšší podporu veřejnosti, uvedla CNN. Zároveň by Putinovi dovolilo využít jak vojáky v záloze, tak mobilizovat nové brance. Rusko údajně tyto nové vojáky potřebuje především kvůli masivním ztrátám, které jeho armáda na Ukrajině utrpěla.

Související obsah

Další akcí, o kterou se Rusko může pokusit, je oficiální anexe separatistických republik v Doněcké a Luhanské oblasti, podobně jako v případě Krymu. V pondělí oznámil americký vyslanec při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE) Michael Carpenter, že tento postup je velmi pravděpodobný a předpověděl ho někdy na květen, píše web Republic World.

Kromě Luhanské a Doněcké republiky existuje také možnost, že se Rusko pokusí anektovat nově vznikající Chersonskou lidovou republiku. Jde o obsazené území okolo města Chersonu, kde se Rusko údajně pokouší vyhlásit referendum o nezávislosti na Ukrajině. Toto referendum však má být silně zmanipulované ve prospěch Ruska.

Nad nemocí ztratil kontrolu. Putinův neovladatelný třas zachytily kamery:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz