Domácí

Ceny u zubařů se podstatně liší. Šéf komory řekl, proč někde platíme více

Řada pacientů pozoruje naprosto rozdílné ceny u jednotlivých zubních lékařů. U některých totiž můžete zaplatit až dvojnásobek. Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera je důvod prostý.

Zdražování energií a materiálu se dotkne také cen u zubařů. Už nějakou dobu však lze pozorovat, že ceny nejsou jednotné.

"Teoreticky platí, že ceny jsou regulované. Musíme mít zdůvodněno, proč to v dané ordinaci stojí tolik či onak. Zásadní rozdíl je v tom, kolik ta ordinace má vybavení nebo kolik času lékaři výkon zabere," vysvětlil ve Snídani s Novou prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.

Podle Šmuclera je dobré si ceny porovnat. "Já bych měl operovat pořád levněji, protože toho víc stíhám. Nejdražší u mě v zařízení je člověk, který je dva měsíce po škole a dělá plombu dvě nebo tři hodiny. Já třeba zubní implantát dělám pět nebo 10 minut. Závisí na tom čase. Doporučoval bych sledovat srovnávače cen. Jsou i firmy, které se na to specializují a zjišťují, jak je daný lékař dobrý. Je potřeba si udělat rešerši," doplnil.

Související obsah

Česko má podle šéfa České stomatologické komory dostatek zubařů. Problémem však je, že pojišťovny nemají zubní lékaře nasmlouvané. "Máme nejvíce zubních lékařů na světě. Strašně rychle jich přibývá. Hodně jich chrlí vysoké školy, přijímáme také lidi z Ukrajiny a Ruska. Brzy jich budeme mít na počet obyvatel dvojnásobek co Slovensko. Chybí však lékaři na pojišťovnu. Ty totiž nemají peníze na nasmlouvání," poznamenal Šmucler.

Šmucler zároveň podotkl, že čím dál víc lidí se však dožaduje ošetření na pojišťovny. "Celý systém parazituje na lidech, kteří si platí sociální a zdravotní. Stát pak platí mnohem méně za pacienty, kteří potřebují více péče. Ti lidi, co platí pojištění, nedostanou nic," má jasno.

Velké rozdíly jsou podle odborníků i mezi pojišťovnami. "Jsou pojišťovny, které vám seženou zubního lékaře a domluví i schůzku. Není to nutně ten nejlepší. Ale zajistí vám to. Pak jsou ale veliké pojišťovny, které jsou dost arogantní. Lidem vyjedou seznam zubařů v okrese. Pacient to začne obvolávat. Doktoři jsou vytočení k smrti, protože místo aby léčili, jim najednou volá 200 lidí. Protože na pojišťovně se neobtěžovali zjistit, kdo má volno," uzavřel Šmucler.

Na to nejdůležitější z rozhovoru se můžete podívat v reportáži z Televizních novin:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz