Zajímavosti

Nejdražší města pro život na světě. Do těchto metropolí se nestěhujte. PŘEHLED

Nejdražší města pro život na světě. Do těchto metropolí se nestěhujte. PŘEHLED
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Růst inflace zvedl náklady na život v mnoha světových metropolích. Nejdražším městem je aktuálně Hamilton na Bermudách. Praha si v porovnání nejen s Evropou, ale také se světem nestojí až tak zle.

Seznam nejdražších a nejlevnějších měst pro život aktualizoval portál Numbeo. V kalkulaci jsou zahrnuty náklady na bydlení, ošacení, jídlo, dopravu, oblečení, internet, energie, potraviny a podobně.

Nejdražší je aktuálně Hamilton na Bermudách. V první pětici se poté ocitla také čtyři švýcarská města. Jedná se o Basilej, Curych, Bern a Lausanne. To však není žádným překvapením. Švýcarsko obecně platí za jednu ze zemí, kde se musí například turisté plácnout pořádně přes kapsu.

Související obsah

Praha se v rámci indexu životních nákladů umístila na 295. místě z celkem 489 metropolí. S prudkým růstem cen však aktuálně bojují také Češi. Meziroční inflace v březnu v Česku zrychlila na 12,7 % z únorových 11,1 %. Vyplývá to z údajů České národní banky (ČNB). Nejvýrazněji zdražily pohonné hmoty, dál rostou také ceny energií nebo potravin.

"Faktorů je celá řada. V případě Česka náklady mohou ovlivňovat také ceny nemovitostí, které rostou. Ten růst patří v Česku k těm nejrychlejším," vysvětlil ekonom Jakub Seidler.

Přehled nejdražších měst:

Odborníci však upozorňují, že zdražování bude pokračovat i nadále, a to nejen v českých městech. Ceny porostou také napříč světovými metropolemi. "Může za to kombinace skokově se zotavující poptávky, která narazila na omezení nabídky v rámci rozbitých dodavatelských vztahů po covidu. To zarámoval růst cen energií s následnou ruskou agresí na Ukrajině," doplnil Seidler.

Vůbec nejlevnější náklady na život mají tři města v Pákistánu. Jde o Rawalpindi, Karáčí a Láhaur. Draho však není ani v Kolombu na Srí Lance.

Kvůli zdražování a rostoucí inflaci hrozí řadě Čechů život pod hranicí chudoby. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz