Domácí

Tatínek u porodu? Někde i za tisícovku! Přehled porodnic, které vyžadují peníze

Tatínek u porodu? Někde i za tisícovku! Přehled porodnic, které vyžadují peníze
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Nastávající maminky mají právo, aby při porodu s nimi byl blízký člověk. V některých nemocnicích napříč Českem však musí tatínci stále zaplatit za možnost být při této události se svou ženou. Za služby a nezbytné úkony s tím spojené si však mnohdy účtují i více než tisíc korun.

Na kancelář ombudsmana se obrátily desítky rodičů kvůli platbě za přítomnost u porodu. Někteří si stěžovali na to, že neví, za co konkrétně platili, jiní upozorňovali na výši částky.

"U našich stěžovatelů jsme se setkávali také s tím, že nemocnice jim sice účtovaly položky nazvané jako 'edukace' nebo 'poučení', ovšem rodiče namítali, že dotyčné nikdo o chování na sále nebo bezpečnosti neproškolil, a platili tak za službu, kterou nedostali," přiblížila zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková.

Související obsah

Kancelář ombudsmana zjistila, že platby spjaté s přítomností dalších lidí u porodu vyžadovalo ke konci dubna 18 ze 79 českých porodnic. Většinou se částky pohybovaly v rozmezí od 100 do 350 korun. V těch nejdražších porodnicích však rodiče zaplatili i 1 100 korun.

Pravidla týkající se přítomnosti dalších lidí u porodu a plateb za ně přitom už v roce 2016 nastavil Ústavní soud. Řešil totiž případ muže, který si stěžoval, že musel v roce 2011 zaplatit za přítomnost u porodu 500 korun.

Soud rozhodl, že přítomnost otce u porodu sama o sobě nemůže být zatížena poplatkovou povinností. Nemocnice může vyžadovat úhradu pouze za ty služby, které doprovodu rodičky poskytuje nad rámec svých zákonem daných povinností.

"Platba za přítomnost u porodu musí být férová, předem jednoznačně specifikovaná, včetně roviny daňové a roviny případného zisku. Zejména se nesmí skrývat pod služby, které jsou účelově nabízeny jen proto, aby za ně mohl být vybrán jakýsi poplatek," stálo ve vyjádření soudu.

Související obsah

Nemocnice by navíc neměly inkasovat peníze na úhradu běžných výdajů na provoz. "Ústavní soud kromě nákladů na topení, osvětlení nebo užitkovou vodu výslovně zmiňuje také hygienický oděv, dezinfekční prostředky, roušku či návleky na boty. Přitom, když jsem procházel aktuální informace na stránkách porodnic, je poskytnutí jednorázového oblečení poměrně častým důvodem požadované úhrady v souvislosti s přítomností u porodu," vysvětlil právník Martin Ježek.

Výstavba největší české porodnice je v ohrožení. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz